avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate xxandra

Activitate xxandra

Buna, am gasit anumite anunturi de vanzare a unor apartamente in care se specifica -Legea 112, fara revendicare. As vrea sa stiu ce riscuri apar la cumpararea unui apartament cu aleasta lege? De obicei am vazut ca sunt mai ieftine decat celelalte anunturi, deci banuiesc ca trebuie sa fie anumite dezavantaje... Astept un sfat...Va multumesc!

Multumesc pentru raspunsuri!

Raspuns pt Madalyna:
Deci acolo nu am avut nici un curs, nu am nici o diploma, certificat. Cateva zile au fost pentru a cunoaste echipa, proiectul, dupa care am lucrat cateva zile. Normal ca au fost chestii noi care le-am invatat, dar nu m-au invatat ei organizat. A fost un fel de introducere in proiect si echipa, se poate numi asta formare profesionala?

Pt Miruna:
Sigur actul aditional este nul? Adica atunci de ce a fost realizat si semnat, doar asa de sperietoare? Adica o firma nu poate constrange angajatii in cazul unor cursuri mai scurte de 60 zile? Eu am presupus ca actul este valabil, numai ca nu stiu daca eu ma incadrez, si as vrea sa stiu ce risc daca plec.

Multumesc din nou
-
Buna, sunt in urmatoarea situatie: sunt angajata la o firma, si am semnat contract aditional contractului de munca in care scrie ceva de genul "salariatul care a beneficiat de un program de formare profesionala de cel putin 4 saptamani se angajeaza sa nu intrerupa contractul de munca pe o perioada de 18 luni. in caz de cerere de demisie de la termenul stabilit acesta se obliga sa plateasca societatii 3 salarii brute." Nu stiu exact in ce consta aceasta pregatire profesionala, la inceputul angajarii am fost trimisa in strainatate 2 saptamani in care am lucrat, si nu am semnat nici un act din care sa reiasa ca am fost intr-o formare profesionala. Daca imi dau demisia inainte de cele 18 luni si nu platesc acei bani si ma dau in judecata cam care sunt sansele sa pierd? Poate firma dovedi ca am fost in formare profesionala 4 saptamani? Nu este mai corect totusi sa fiu nevoita sa platesc eventual cheltuielile pe perioada din strainatate dar nu 3 salarii brute? Multumesc anticipat pt orice idee, sfat..