avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate firjinia

Activitate firjinia

utilizator_86 a scris:

Nu este legal. Potrivit art. 409 alin.7 cod procedura civila, indemnizatiile pt copil, ajutoarele de maternitate nu pot fi urmarite pt niciun fel de datorii.



In urma proprii pe cont mi-au tras de acolo alocatia baiatului meu de 3 ani, cine se face vinovat pentru asta si cine trebuie sa mi-i returneze? Tot in acel cont mi-au fost virati alocatia si indemnizatia crestere copil pentru al doilea baiat de numai 7 luni, eu fiind acum in crestere copil, nu am alt venit. Cum trebuie sa procedez ca sa intru in posesia lor si sa nu se ajunga la eliberarea lor in mod ilegal catre firma EFG
Am pierdut avionul aseara din cauza acestei procuri, nici nu -mi trecea prin cap ca daca suntem casatoriti trebuie sa am procura de la sot sa pot pleca cu el din tara. Va rog indrumati-ma caci aseara politia de frontiera nu se hotara de unde vrea procura de la noar sau de la consul. Sotul meu nu e in tara, cum pot pleca spre el impreuna cu copil de pana in 2 ani? ce acte trebuie, in original, sau e deajuns pe mail sau fax.
Va rog indrumati-ma. am nascut pe 8 aug 2008, am cerut concediu opst natal si am intrat in crestere copil pe 1 oct 2008. acuma pe 8 aug face 2 ani. ca sa nu am nici o zi lipsa, trebuie sa incep munca cu ce data? In al doilea rand, firma la care am fost a intrat in faliment, patronii au fugit din tara inca de cand eu luam concedii de prenatal. am sunat la ITM si mi-au spus ca trebuie intai cerere de intoarcere l a acea firma si apoi ei sa-mi dea decizie de incetare. mentionez ca firma are acum un lichidator numai, ca este in alt judet decat am eu domiciliul. Va intreb cum se poate rezolva mai simpu? Eu am gasit deja unde sa ma angajez, numai ca nu stiu ce am de facut inainte si la ce data.
Buna ziua, va rog indrumati-ma ... sint in concediul de indemnizatie crestere copil pana in 07.08.2010 . contractul de munca mi l-a suspendat ITM-ul, deoarece filma a fost falimentata. Acum sunt insarcinata din nou in 17 saptamani, ar trebui sa nasc pe 15 ianuarie 2011. intrebarea mea este, daca ma angajez de pe data de 08.08.2010 pot beneficia din nou de alocatia si indemnizatia ptr crestere copil ? vor fi maxim 5 luni de munca... norma trebuie sa fie intreaga ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.