avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Activitate actual

Activitate actual

Buna ziua. Am luat 1000 Euro imprumut de la cineva din Sibiu in luna iunie a acestui an, am facut contract notarial pe aceasta suma prin care m-am angajat ca restitui banii in 4 rate egale lunare, dar nu afost asa. Am dat pana azi inapoi jumatate din suma adica 500 Euro desi in contractul notarial se specifica ca in luna septembrie este ultima rata. Ce pot face sa nu ajung prin tribunale sau alte probleme, desi in decembrie am posibilitatea sa-i achit si restul de 500 Euro, dar respectivul tip nu mai ma pasuie.
Răspuns la discuția Executare complicata
Pai si credeti ca banca unde este girat apartamentul pentru suma de 30000 franci elvetieni ( aici nu sunt probleme cu ratele ) va fi de acord sa predea ipoteca la acea banca unde vom fi executati silit?
Buna ziua, ma numesc Tudor Dan sunt din Alexandria, jud. Teleorman si am o problema mai complicata, la care sper sa primesc un raspuns pe acest forum.
Prima problema pe care vreau sa o aflu este, daca apartamentul pe care il detin acum si care este in coproprietate cu tatal meu ( adica cota de 1/2 cum este si in contractul de vanzare cumparare din 2001 ), poate fi executat silit de o banca la care avem imprumuturi negarantate si eu si tatal meu, deoarece acest apartament este girat la o alta banca pentru suma de 30000 franci elvetieni, iar suma care o avem de inapoiat la banca unde nu am garantat cu nimic este de 40000 ron.?
A doua problema pe care o am este ca acum 4 luni am cumparat un autovehicol second hand in suma de 3000 euro cu plata in rate, iar acum cel de la care am cumparat masina ma ameninta ca ma executa silit, adica i-mi scoate apartamentul la vanzare, deoarece nu mai pot plati rata lunara de 250 euro cum am stabilit in contract, desi nu am girat cu nimic. Ce pot sa fac in aceste situatii?
Astept un raspuns si va multumusc tuturor celor care ma puteti ajuta.