avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate serbananca2000

Activitate serbananca2000

Buna ziua! La un salariat cu timp partial care este pensionat medical gradul III, cu handicap accentuat trebuie sa-i retinem CASS?
In cazul in care o societate comerciala are durata de functionare limitata (30.11.2018) si nu o prelungeste,aceasta se desfiinteaza automat?
Răspuns la discuția Salariat cu handicap mediu
Multumesc!
O persoana angajata cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata a prezentat un certificat de incadrare in grad de handicap mediu, cod handicap 2, cod boala M40,M41, cu valabilitate 12 luni.
Ce contributii plateste persoana cu handicap mediu, i se va retine impozitul pe salariu?
Răspuns la discuția Contract de munca timp partial
Multumesc!
Buna ziua!
As vrea sa fac un contract de munca cu timp partial (salariatul este angajat cu functia de baza la o alta societate), iar timpul de lucru sa fie 5 ore/luna si salariul brut 50 lei/luna.
Este corect?
Un salariat caruia i-a incetat contractul de munca cu data de 30.11.2014 si se prezinta la societate cu concediu medical astfel: in perioada 15.11-30.11.2014 are primul certificat medical, dupa care revine pe data de 06.12.2014cu alt certificat, in continuarea celui din noiembrie, dar...contactul de munca este deja inchis,intrucat societatea nu a fost informata la timp ca salariatul isi va prelungi concediul medical.Ce este de facut in acest caz?
Daca am o societate a carei activitate principala: Cod CAEN 7311- activitati ale agentiilor de publicitate, si am incheiate contracte de prestari servicii cu diverse societati, X,Y, Z.. pentru desfasurare promotie de sempling de produse , pentru aceste societati, pot angaja zilieri, sa desfasoare activitatea de sempling de produse pentru X, Y cu care am incheiat contract comercial, iar produsele sunt ale lor.?
La un eventual control ITM poate sa considere munca prestata pentru tert, si sa ma sanctioneze pe munca fara forme?
Buna dimineata!
As dori sa stiu ce documente de transport sunt obligatorii atunci cand asociatul unic care este si administrator pleca in Germania cu masina personala pentru a aduce marfa.
Răspuns la discuția demisia la locul de munca
In contractul de munca este specificata perioada de preaviz in cazul demisiei.