Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Acest site folosește cookies. Informații aici
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de prestari servicii

Daca am o societate a carei activitate principala: Cod CAEN 7311- activitati ale agentiilor de publicitate, si am incheiate contracte de prestari servicii cu diverse societati, X,Y, Z.. pentru desfasurare promotie de sempling de produse , pentru aceste societati, pot angaja zilieri, sa desfasoare activitatea de sempling de produse pentru X, Y cu care am incheiat contract comercial, iar produsele sunt ale lor.?
La un eventual control ITM poate sa considere munca prestata pentru tert, si sa ma sanctioneze pe munca fara forme?
Cel mai recent răspuns: Iulian Manea , Contabil 00:21, 2 Noiembrie 2013
Cf Legii 52/2011 privind exercitarea unor activităţi cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri:

Art. 11. - Se pot presta activităţi cu caracter ocazional în următoarele domenii:
a) agricultură;
b) vânătoare şi pescuit;
c) silvicultură, exclusiv exploatări forestiere;
d) piscicultură şi acvacultură;
e) pomicultură şi viticultură;
f) apicultură;
g) zootehnie;
h) spectacole, producţii cinematografice şi audiovizuale, publicitate, activităţi cu caracter cultural;
i) manipulări de mărfuri;
j) Abrogată prin punctul 7. din Lege nr. 277/2013 începând cu 01.11.2013.
(2) Activităţile de manipulare mărfuri şi activităţile de curăţenie şi întreţinere se prestează numai în domeniile de activitate prevăzute la alin. (1).


Art. 4. din aceiasi lege prevede:
(4) Niciun zilier nu poate presta activităţi pentru acelaşi beneficiar pe o perioadă mai lungă de 90 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic.
(5) Beneficiarul nu poate utiliza zilieri pentru desfăşurarea unor activităţi în beneficiul unui terţ.

Art. 1
b) beneficiar de lucrări, denumit în continuare beneficiar - persoana fizică, persoana juridică, persoana fizică autorizată şi întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale, întreprinderii familiale, pentru care zilierul execută activităţi necalificate cu caracter ocazional;



Ultima modificare: Vineri, 1 Noiembrie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil
Cazul descris de dvs. nu se incadreaza in art. 4 alin. (5) din Legea 52 din 2011.

Deci, puteti folosi zilieri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilierii roxanag roxanag Buna ziua, O firma de cercertare si sondaje de piate,poate incadra persoanele pe care acestia le folosesc pentru culegerea datelor .Ce parere aveti ?Eu ma ... (vezi toată discuția)
Vreau sa angajez zilier lidiao lidiao Buna ziua, as dori sa stiu daca in constructii pot angaja zilier, am citit ca nu se poate, nici macar sa-mi sape santuri? (vezi toată discuția)