avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate Ocean78

Activitate Ocean78

Răspuns la discuția Legea concubinajului
Va multumesc pentru informatie!
Buna ziua!

Sunt intr-o relatie de concubinaj din 2001.
Urma sa ne casatorim in urmatorii 2 ani, insa logodnicul meu are cancer in ultimul stadiu... Numai eu il ingrijesc. Familia se intereseaza doar telefonic...
Noi stam separat in chirie cu firma cu tot.
Eu sunt administratoarea la firma familiei. Logodnicul meu l-a infiintat, mama lui e asociatul unic si de 5 ani eu am devnit administratorul firmei.

In caz de deces as dori sa stiu la cum ma pot pregati fata in fata cu familia lui:
-tatal lui a decedat, mama lui e asociatul unic si mai are un frate.
Dorinta logodnicului meu este ca sa duc mai departe firma si sa stau in casa cumparata in rate.(acum cerem creditul de la banca)

Intrebarile mele:
- ce drepturi am in firma fata de asociatul unic, trebuie sa fac orice document in plus cu mama lui?
- ce drepturi am la casa daca va fi pe numele logodnicului meu
(el mi-a spus ca am drepturi depline si in concubinaj, dar vrea sa fiu sigura, imi ajunge durerea psihica la momentul dat...)

Va multumesc anticipat! Sanatate si succes in continuare tuturor!
Multumesc mult!
As vrea sa stiu ce ar trebui sa cuprinda un contract de confidentialitate ale carui parti sunt doua persoane fizice. Ideea este ca vreau sa vorbesc cu cineva despre un proiect si vreau sa pot sa fac ceva in cazul in care ce discutam nu ramane intre noi.

Multumesc anticipat!!
Va multumesc pentru raspuns!
Atunci ne vom inscrie, daca asa sta treaba.
O intrebare:care lege se refera la acest aspect de producator?
Multumesc mult! Toate cele bune! :)
Buna ziua!

Suntem o firma de IT, suntem in special service de calculatoare, laptopuri, dar vindem si produse, componente, etc. pe care le achizitionam de la furnizori din tara. Intrebarea noastra este daca avem nevoie de Formularul de inscriere in registrul de punere pe piata a echipamentelor electrice si electronice al ANPM conform
[ link extern ]
sectiunea Echipamente electrice şi electronice
Trebuie sa ne inscriem in acest registru si in cazul in care suntem simpli revanzatori?
Daca nu este nevoie cum putem dovedi acest lucru sa nu avem probleme la un control?

Va multumesc pentru raspuns!