avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanChirovan

Activitate BogdanChirovan

Buna ziua!
As dori sa aflu ce se intampla in cazul masinilor cu taxa recuperata. Acestea se pot reinmatricula la o eventuala vanzare, fara sa se perceapa o noua taxa de mediu? Si care ar fi procedura?
Multumesc!
Nu are nimeni idee cum se face treaba asta?
Buna ziua!
Ma intereseaza ce lege reglementeaza autorizarea construirii unui adapost pentru animale, pe un teren extravilan. Asta daca exista asa ceva, pentru ca am vazut de multe ori constructii, adaposturi, grajduri, etc., pe terenuri extravilane si banuiesc ca asta nu s-a intamplat in mod ilegal, ci in baza unei autorizatii.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Donatie sau vanzare-cumparare
Da, interesant.
Multumesc!
Răspuns la discuția Donatie sau vanzare-cumparare
Ok. Multumesc! Am inteles.

Răspuns la discuția Donatie sau vanzare-cumparare
Buna ziua!
In primul rand doresc sa va multumesc foarte mult pentru raspunsurile extrem de pertinente. Nu m-am gandit atunci sa-i fac o procura pentru cumparare, cred ca nici nu aveam posibilitatea sa ajung la ambasada pentru asa ceva, Nu exista discutii intre noi cu privire la proprietatea mea asupra imobilului, dar vreu sa punem lucrurile in ordine din punct de vedere legal. De aceea caut solutia cea mai ieftina si cea mai sigura.
Cu privira la darea in plata, este nevoie de un proces, sau este suficient un act notarial prin care tatal meu recunoaste ca a primit de la mine o suma de bani pe care n-o poate restitui si imi plateste datoria cu imobilul respectiv?
O zi buna va doresc!
Buna seara!
Acum cativa ani am cumparat un imobil pe numele tatalui meu, deoarece nu eram in tara in acel moment. Acum as dori sa transcriu acest imobil pe numele meu, astfel incat sa nu fac cheltuieli inutile cu taxe notariale exagerate, dar in acelasi timp sa nu fac loc la ambiguitati cu privire la dreptul de proprietate. De aceea asdori sa pun mai multe intrebari...
Daca fac donatie, este posibil sa fie atacata ulterior intr-un scenariu pesimist de alti mostenitori, soara, mama, etc. ???
Daca, pot fi incheiate definitiv "socotelile"cu ceilalti mostenitori, printr-o declaratie notariala a acestora, in care sa confirme ca au fost despagubiti de mine???
Singura solutie inatacabile este tot contractul de vanzare-cumpare, cu toate costurile ce decurg de aici???
Multumesc!
Răspuns la discuția Terenuri extravilane/intravilane
Pai este simplu... Spatiile pentru caini, din punct de vedere sanitar-veterinar, trebuie sa dispuna de alimentare cu apa (cel putin un put forat), de sistem de evacuare a rezidurilor (cel putin fosa septica), personalul trebuie sa aiba vestiare, baie de serviciu, poate si o alimentare cu cuerent electric (desi nu este obligatoriu), etc. Cam asta ar fi, in mare. Ma intereseaza in principiu, cum pot schimba categoria de teren din faneata in teren arabil. Ulterior am inteles ca se poate scoate o parte din el din circuitul agricol.
Răspuns la discuția Terenuri extravilane/intravilane
Nu este obligatoriu, dar va fi o construstie destul de complexa, cu spatii interioare si exterioare, cu fosa septica, utilitati minime, etc. Nu stiu care-i procedura exacta, dar am inteles ca categoria de teren pe care o detin eu (faneata) nu poate fi scoasa din circuitul agricol si as vrea in prima faza sa ii schimb destinatia in teren arabil.
Buna ziua!
Detin o suprafata de 9860mp de teren extravilan din categoria faneata. As dori sa construiesc pe aceasata suprafata un adapost pentru caini. Inteleg ca scoaterea din circuitul agricol al acestor terenuri este destul de complicata... Poate cineva sa-mi explice cum pot modifica categoria de teren din faneata in arabil si ulterior sa-l scot din circuitul agricol. Multumesc!