avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Raducu Florin

Activitate Raducu Florin

Suntem o firma care am vrea sa angajam o pers. in varsta de 55 ani care in acest moment este inregistrata cu indemnizatie de somaj. Aceasta indemnizatie de somaj ii expira in data de 15 august. Am inteles ca sunt anumite avantaje daca se angajeaza pers. in sit. de mai sus. Care ar fi aceste avantaje si daca am putea beneficia de ele? Am inteles ca avantajele sunt pentru 12 luni daca pastrezi pers. respectiva in cadrul firmei timp de maxim 2 ani. Dar ce se intampla daca in acesti 2 ani vom da faliment (sper sa nu fie cazul).
Numele meu este Raducu Florin, sunt din Brasov, 35 de ani si am o problema foarte mare datorita zgomotelor si vibratiilor produse de frigiderele si aparatele de aer conditionat de catre doua societati situate sub apartamentul in care locuiesc.
Fiecare din cele doua societati detine peste 10 aparate frigorifice mari si mai multe aparate de aer conditionat montate pe peretii exteriori ai blocului.
Dupa incercari repetate de conciliere pe cale amiabila nu am mai rezistat si am facut reclamatie la Politie, Directia de Sanatate publica si Garda de Mediu.
Reclamatia la Politie a ramas fara rezultat chiar daca legea prevede la tulbularea linistii publice de catre orice aparat care produce zgomote.
Directia de Sanatate Publica mi-a trimis raspuns ca parterul blocului este destinat spatiilor comerciale si trebuie sa pastreze o anumita temperatura pentru a nu se deteriora marfa.
Garda de Mediu a constatat cele spuse de mine si le-a dat termen de rezolvare a problemei. Termenul a expirat. Problemele majore cu aparatele de aer conditionat nu s-au remediat. Patronii motiveaza functionarea aparatelor de aer conditionat datorita supraincalzirii magazinelor de la compresoarele numeroaselor aparate frigorifice.
Am revenit cu reclamatie la Garda de Mediu si acum astept.
Situatia mea este disperata deoarece nu pot sa ma odihnesc. Am recomandare sa ma odihnesc deoarece am o leziune de 8 mm pe creier si pot face oricand o criza convulsiva. Am 2 fetite mici de 3,5 ani si 6 luni si imi este frica sa nu pateasca ceva.
Leziunea mea nu se stie de unde este. Eu locuiesc in acest apartament de 5 ani.
La inceput nu am remarcat aceste zgomote (poate si datorita faptului ca aveau doar 2 frigidere). Cu timpul situatia s-a agravat si de 2 ani ma cert cu ei.
Zilele trecute la ora 2 noaptea am ajuns in situatia de a suna la 112. Au venit, au constatat si mi-au dat viteza. Au spus ca apelul este inregistrat dar ca ei nu au ce face. Au motivat ca nu au dat ei autorizarea de functionare si sa ma adresez autoritatilor care au dat autorizarea de functionare.
Ce cale juridica de atac impotriva acestor societati as avea?
Exista vreo posibilitate de masurare a radiatiilor si a campului electromagnetic produs de aceste aparate?