avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate TINA PARASCHIV

Activitate TINA PARASCHIV

Răspuns la discuția Concurenta neloiala

Cu respect , va multumesc tuturor pentru sfaturi !!!
Buna seara tuturor !!!

Am fost pana in prezent asociata cu un Domn care dupa 10 ani de asociere, el fiind si administrator al societatii in care eu am actiuni, a plecat si si-a deschis o alta societate cu acelasi profil care l-am avut impreuna...
Intrebarea mea este :
Pot sa-l opresc in context legal sa desfasoare acelasi obiect de activitate in societatea pe care si-a deschiso , tinand cont ca a plecat cu toata baza de date din societatea in care sunt si eu actionara ???
Va multumesc anticipat !!!
Va multumesc D-le Alin !!!
Răspuns la discuția intabulare
Bineinteles ca se poate face intabularea oricand !! Numai ca va trebui sa urmati urmatorii pasi :
1. coplectati o cerere privind depunerea dosarului catre OCPI din raza teritorialla unde se afla imobilul,
2. atasati sentinta civila despre care vorbiti ca atesta titlul Dvs de proprietate (legalizata la Judecatorie) ,
3. certificatul de casatorie in copie legalizata (daca este cazul),
4. documentatia cadastrala a imobiluli care doriti sa-l intabulati se depune in original ( pentru perfectarea documentatiei cadastrale adresativa unui Inginer Cadastrist ),
5. buletin identitate in copie xerox al Dvs
Nu are importanta la cat a fost evaluat imobilul la momentul stabilirii titlului Dvs. de proprietate.
Taxa pentru intabulare se plateste odata cu taxa pentru intocmirea documentatiei cadastrale ...
Buna ziua !!!

Doresc sa achizitionez de la ANAF un automobil care provine de la o persoana fizica care a fost executata silit , dat fiind datoria care o avea la ANAF.
La inscrierea mea la licitatie mi s-a comunicat ca pretul automobilului este afisat fara TVA si ca in cazul in care voi adjudeca automobilul va trebui sa achit si TVA-ul.

Intrebarea mea este :

Conform carei Legi din Codul Fiscal al Romaniei pot gasi explicatia exacta unde este stipulat ca o persoana fizica este obligata sa plateasca TVA la achizitionarea unor bunuri provenite din executare silita ????....
Răspuns la discuția Amenda rovigneta falsa
Mulţumesc din suflet tuturor ce aţi răspuns întrebărilor mele, m-am lămurit , am să fac contestaţie în instanţă şi am să vă povestesc tuturor cum funcţionează Justiţia română. Vă pooop şi pe curând !!!!
Răspuns la discuția Amenda rovigneta falsa
Vă mulţumesc pentru sugestie !!!
Bună ziua tuturor !!!

Ieri circulam pe drumul Judetean Bacau şi am fost oprită în trafic de către agentul de poliţie rutieră şi rugată să prezint actele maşinii împreună cu rovigneta acesteia !!!
Bine înţeles că am prezentat talonul împreună cu chitanţa rovignetei cumpărată cu un an în urmă de la o staţie de combustibil drept pentru care mi-a spus ironic că : chitanţa este falsă iar talonul maşinii va fi reţinut pînă la soluţionarea speţei şi mi-a dat amendă de 5500lei sau cu plata în 48 de ore respectiv 2500lei.
Cum pot dovedi că eu nu am nici-o vină în asemenea porcărie ????:((
Ce trebuie să fac pentru a-mi obţine din nou talonul maşinii ???:((