avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate dave26

Activitate dave26

Buna, as dori sa va intreb daca se mai poate restitui timbrul de mediu prin cerere la ANAF, in situatia in care s-a pierdut procesul de restituire in faza de recurs?

Multumesc
Buna, as dori sa va intreb daca se mai poate restitui timbrul de mediu prin cerere la ANAF, in situatia in care s-a pierdut procesul de restituire, in faza de recurs?

Multumesc
Buna, va retin atentia cu urmatoarea nelamurire:

Am avut un PFA pe care l-am inchis in 2016, februarie, Activitate si venituri nu am avut deloc in 2016. Declaratiile de estimare le-am depus pe 0 pentru anul respectiv si am platit regularizarea de impozit, asa cu mi-a calculat-o ANAF-ul atunci. Acum, azi, primesc Decizie de impunere anuala, formular 630, de unde rezulta ca datorez CAS la stat pentru venituri din activitati independente avute in anul 2016, cu explicatii Contributia de asigurari sociale datorata de persoane fizice - Regularizari. Mai e posibil dupa 2 ani, in conditiile in care am declarat totul pe 0 si in februarie 2016 am inchis PFA-ul? Nu am avut venituri din astfel de activitati in 2016, doar din salarii. Multumesc
Cu mare drag. O seara frumoasa si dumneavoastra.
Aveti mesaj privat cu o formulare ad-hoc. :)
Mi se pare absurd ca in 2015 intr-o tara democratica in care nu mai exista dictatura sa fii nevoit sa faci o cerere de genul acesta.
Buna,

Vreau sa radiez un punct de lucru SRL in alt judet decat sediul social. Nu stiu care sunt pasii de urmat dupa indeplinirea formalitatilor la ORC. Mentionez ca punctul de lucru are casa de marcat dar nu are CUI propriu. Intrebarile sunt:

1. Trebuie declarata si la ANAF radierea? Daca da atunci este suficienta declararea la ANAF-ul de la sediul sociat sau trebuie declarat la ANAF-ul la care a fost arondat punctul de lucru.
2. Sunt necesare formalitati de inchidere a casei de marcat? (stiu ca mai demult trebuia mers la ANAF pentru inchidere).


Multumesc mult.
Buna ziua,

As dori sa va supun atentiei urmatoarele: O persoana a avut un accident rutier pe teritoriul Frantei. Din ce am inteles accidentul nefiind grav a platit o amenda de 400 de euro initial si a mai platit si o cautiune de 2000 de euro. Totul s-a terminat cu un proces care a avut loc la inceputul anului 2015. Persoana implicata, cetatean roman, a avut avocat din oficiu. Procesul s-a terminat si nu reuseste sa afle rezultatul. Firma sau biroul de avocati francezi care l-a reprezentat nu ii comunica nimic si el nu stie cum sa stabileasca o legatura cu ei nefiind cunoscator al limbii franceze.
Intrebarea este cum se poate afla rezultatul sentintei? Exista un portal similar cu cel romanesc in Franta? Trebuie efectuate demersuri in scris deoarece nici la adresa nu s-a comunicat nimic.

Multumesc.
Răspuns la discuția Decont combustibil PFA
Multumesc pentru indrumare.
Buna, va retin atentia cu urmatoarea intrebare:

Cum se poate deconta combustibilul in cadrul PFA, daca autoturismul este folosit si in interes de serviciu si in interes personal (ctr. comodat)?
Am inteles ca exista mai multe variante insa am neclaritati legate de acest aspect.

Va multumesc!