avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate mma

Activitate mma

Răspuns la discuția bilet la ordin in alb
Dar in acest caz executarea silita a avalistului biletului la ordin se prescrie in 3 ani sau in 10? BO avalizat de mine e garantie intr-un contract de credit imobiliar. Toata lumea imi spune ca prescriptia e de 3 ani dar am acest dubiu. sau in 10 ani se prescrie executarea silita a imobilului asupra caruia s-a pus ipoteca ca si garantie in contractul de credit?
Multumesc mult.

Răspuns la discuția bilet la ordin in alb
In cazul meu executarea silita a avalistului biletului la ordin se prescrie in 3 ani sau in 10? BO avalizat de mine e garantie intr-un contract de credit imobiliar. Toata lumea imi spune ca prescriptia e de 3 ani dar am acest dubiu. sau in 10 ani se prescrie executarea silita a imobilului asupra caruia s-a pus ipoteca ca si garantie in contractul de credit?
Multumesc mult.

Răspuns la discuția bilet la ordin in alb
nu s-au mai platit ratele de mai mult de un an, nu stiu exect data pana nu cer informatii de la banca sau din contabilitatea societatii dar in linii mari administratorul judiciar mi-a vorbit de
peste un an.
Incerc maine sa trimit actele toate in localitate un altui avocat pe care il cunosc sa vedem ce se poate face si daca gasim vreo modalitate de opozitie o sa actioneze acesta.
m-am gandit de-asemenea sa contactez un birou de avocatura destul de cunoscut din Bucuresti pentru o consultanta telefonica.
Nu pot sa cred ca pentru restul vietii as putea ramane in urmarirea bancii pentru orice bun sau venit. oare se poate ca si peste 10 ani banca sa trimita regulat somatii ca sa intrerupa prescriptia?
Este mai mult decat binevenita orice idee privind demonstrarea decaderii.
Va multumesc nespus.
Răspuns la discuția bilet la ordin in alb
da, sunt in strainatate.
am o copie a conventiei, am sa ma uit in ea ce scria privind dobanzile.In actele aditionale pe care le am( de diminuare a creditului) nu se mentioneaza nimic privind dobanda deci inteleg ca ramane acelasi mod de calcul.Probabil de la administratorul judiciar al societatii aflata in reorganizare ( il cunosc pe administrator) pot obtine mai usor un document prin care banca explica cum a ajuns la debitul actual.Ma gandesc ca banca a informat societatea de unde rezulta debitul desi stiu ca nici societatea nu a fost informata in momentul in care bo a fost completat si prezentat la banca dar probabil apoi societatea a cerut explicatii.
Din moment ce banca nu m-a contactat si nu a raspus la adresa mea initiala nu as vrea sa am prea multe contacte cu ei, contacte initiate de mine, pentru ca sa nu considere ca accept debitul.
Multumesc tare mult pentru suportul moral si pentru lamuriri.
Imi este tare teama ca societatea va renunta la bun pentru ca prin vanzarea lui la licitatie nu se acopera debitul.Si daca se radiaza socieatea voi ramane mereu debitor...
Răspuns la discuția executare silita avalist bo alb
am gasit urmatoarea decizie a instantei "
Faptul ca dupa cererea de primire a executarii silite formulata in cadrul termenului de prescriptie, se efectueaza in temeiul acesteia si alte acte necesare de executare silita, doar dupa data la care s-ar fi indeplinit termenul de prescriptie daca nu ar fi fost introdusa cererea de executare silita, nu inseamna ca aceste acte ulterioare ar fi prescrise, din moment ce le se efectueaza in cadrul si in baza unei executari silite incepute inlauntrul termenului de prescriptie. Aceste acte nu sunt executari silite distincte ci se indeplinesc in cadrul aceleiasi executari silite."
Eu nu inteleg, practic daca se investeste bo cu formula executorie, primesc somatie de executare in decursul celor 3 ani dar nu se executa nimic deoarece nu am bunuri ma pot insa executa dupa 6 ani pentru ca executarea se refera la acea somatie trimisa inainte de trecerea celor 3 ani?
daca m-au somat pentru executare inaintea scurgerii celor 3 ani de prescriptie se intrerupe termenul? Eu stiam ca prescrptia e intrerupta doar de actiuni de executare.
Puteti sa ma lamuriti, va rog.
Va multumesc
Răspuns la discuția bilet la ordin in alb
Asa i-am explicat si eu avocatului cu care am vorbit, se vede clar din completare ca s-a facut de o singura persoana intr-un unic moment "S-a completat cu data emiterii noiembrie 2007 si scadenta 02.02.2012.Se vede clar din uniformitatea de scris ca a fost completat intr-un singur moment si nu de catre mine. Si din suma indicata rezulta ca a fost completat in prezent pentru ca reprezinta debitul actual al societatii."
In conventia din 2007 au scris ca biletul este emis in alb ? Da, se scrie astfel in conventie privind garantia cu bo"emiterea unui bilet la ordin in alb in favoarea bancii X emis de Sc...SRL",atat.
Data conventiei este 19.12.2007, biletul s-a semnat fizic in acea data, a fost trecut de catre persoana care l-a completa data emiterii 19.12.2007 si scadenta 06.02.2012.
Intinderea creditului era 60 rate lunare prima in 21.12.2007, ultima in 21.11.2012.
Nu cred ca au mai existat alte acte aditionale ulterioare.
Despre dobanda se scrie doar in conventia initiala, nu stiu daca au mai modificat-o deoarece eu nu am acces la documentele contabile ale societatii.
Pe mine banca nu m-a instiintat de completarea bo acum, de darea lui la plata, eu am aflat intamplator mai ales ca nu eram constienta de aval. Singurul contact cu banca a fost initiat de mine telefonic, nu au dat prea multe explicatiii, m-au invitat la mediere la sediul lor. Le-am trimis o adresa prin care explicam situatia dar nu am avut inca raspuns.
Despre actiunea de investire cu formula executorie am aflat de pe portalul just.ro...
Nu stiu ce avocat sa contactez pentru a face opozitie, cel care m-a sfatuit mi-a explicat ca nu sunt sanse reale de reusita. Nu stiu daca pot face opozitie personal trimisa cu recomandata.
Nu-as vrea nici sa platesc onorariu (am citit si despre sume de € 500 euro) pentru o actiune care din start nu are sanse...
Multumesc,
Buna seara, As vrea sa stiu daca termenul de prescriptie al executarii silite de 3 ani curge pentru mine avalist al unui bilet la ordin in alb, fara protest ( emis in dec. 2007 cu scadenta feb.2012 la acordarea pentru societatea unde eram administrator a unui credit imobiliar cu ipoteca de gr. 1 asupra imobilului ) de la data emiterii bo, de la data investirii cu formula executorie sau de la data somatiei executorului.
termenul de prescriptie de 3 ani fata de mine este intrerupt si de actele de executare pe care banca le face fata de bunurile societatii( debitorul) spre exemplu vanzarea la licitatie a bunului sau termenul de prescriptie pentru mine curge independent de termenul de prescriptie al executarii fata de societate? somatiile de plata ale executorului trimise mie timp de 3 ani nu influenteaza curgerea termenul de prescriptie fata de mine ( nu sunt acte de urmarire)?
Daca societatea debitoare fata de banca este in lichidare, se vinde imobilul ipotecat la licitatie, nu se acopera in totalitate debitul fata de banca, privind diferenta de acoperit eu nu am bunuri urmaribile care va fi situatia mea daca societea se radiaza in urma falimentului? eu mai sunt urmaribila de catre banca dupa ce societatea a fost radiata? pe ce principiu se bazeaza stergerea datoriei mele accesorii (aval)?
va multumesc
Răspuns la discuția bilet la ordin in alb
considera din documentele pe care i le-am prezentat ca e greu de demonstrat faptul ca banca a completat efectiv bo in alb in acest moment ( dupa 3 ani )cu suma reprezentata de restantele de-acum si nu in data emiteri inscris pe bilet ( dec.2007). In sensul ca bo la ordin a fost emis in alb dar banca practic a doua zi putea sa-l completeze cu o suma care a ajuns scadenta acum...
Aceasta in ceea ce priveste decaderea dupa termenul de 3 ani.
pe de-alta parte spune ca e greu de invocat dolul din moment ce semnarea mea ca si avalist s-a facut din necunoastere si necunoasterea legii nu se poate invoca in aparare.
am apreciat faptul ca nu a vrut cu tot dinadinsul sa ma impinga la o actiune doar pentru a fi platit...
Răspuns la discuția bilet la ordin in alb
rectific, de la data scadentei BO ( nu data emiterii)...era intrebarea. BO a fost dat fara protest
Răspuns la discuția bilet la ordin in alb
m-am consultat cu un avocat specializat in executare silita si litigii cu banca, era bine pregatit si mi-a explicat in detaliu. Concluzia a fost ca nu sunt sanse sa se admita popzitia la executare. As vrea sa stiu daca termenul de prescriptie de 3 ani curge pentru mine de la data emiterii bo, de la data investirii cu formula executorie sau de la data somatiei executorului.
termenul de prescriptie de 3 ani fata de mine este intrerupt si de actele de executare pe care banca le face fata de bunurile societatii( debitorul) spre exemplu vanzarea la licitatie a bunului?