avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate end2end

Activitate end2end

Multumesc. Dar daca se face medicina muncii sa zicem la cateva zile de la incepere este ok dpdv legal ?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie. Un salariat s-a angajat acum 6 luni pe o pozitie si a efectuat medicina muncii. Acelasi salariat si-a inchis contractul de munca dupa 5 luni. Pentru acelasi contract s-a facut un nou contract de munca pe aceiasi pozitie dar nu a efectuat medicina muncii considerand ca certificatul de apt de acum 6 luni era inca valabil. Este ok cum s-a considerat ?
Buna ziua.

Pentru in PFA cu norma de venit de plateste CASS. Daca persoana are venituri din dividende, chirii, trebuie sa plateasca de mai multe ori acest CASS ? Sau plateste o singura data CASS in acel plafon pentru toate tipurile de venit (PFA, dividende, transfer titluri de valoare, crypto) ?
Persoana este si angajat.
Buna ziua,

Pentru un teren intraviran agricol se aplica dreptul de preemtiune ? Am cumparat un astfel de teren in 2017 si nu am avut aprobarea de la primarie pentru vanzare. DIn cate stiu preemtiunea de aplica doar pentru extraviran. Este corect ?
Răspuns la discuția Testament
As putea sa stiu dar totusi nu eu sunt imputernicit legal sa iau certificatul de deces,la acest lucru ma refer.
Discuție Testament
Buna ziua,

Am o intrebare poate mai ciudata. Tatal meu natural (nu am fost recunoscut de el din punct de vedere legal) a fost casatorit si toate bunurile au ramas sotiei actuale.

Sotia lui actuala mi-a facut testament pe o parte din bunuri (inainte sa fie finalizata succesiunea). Daca ea inceteaza acum din viata inainte sa fie finalizata sucesiunea testamentele sunt valide ?

Am vazut ca testamentul nu poate fi utilizat decat daca persoana care are testamentul detine si un certificat de deces. Dar eu fiind practic un strain cum pot obtine certificat de deces ? In plus este posibil sa nici nu stiu exact cand aceasta inceteaza din viata.

Cum se poate proceda in acest sens ?

Multumesc.
Buna ziua,

Daca vreau sa cumpar un teren cu TVA si se aplica taxarea inversa, eu sunt obligat sa mai platesc acel TVA din firma ?

Ma gandeam sa deschid o firma special pentru achizitia unui teren si in loc sa platesc sa zicem 119000 euro ar urma sa platesc doar 100000.

Am dreptate ?
Buna ziua,

Am gasit un teren care se vinde cu TVA si m-ar interesa cum este mai avantajos sa-l cumpar. Terenul are TVA, pretul fiind 100.000 euro + TVA.
Daca cumpar pe persoana fizica ar urma sa platesc 119.000 euro.

Ma gandeam cum ar sta situatia daca imi fac o firma si achizitionez terenul. As putea sa recuperez TVA ?

Mentionez ca momentan ar urma sa nu folosesc acea firma.
Buna ziua,

Ma intereseaza sa cumpar un teren care apartine in acest moment unei firme (firma B).
Terenul a fost cumparat de firma A de la 2 persoane fizice acum 8 ani. Terenul a fost intabulat pe aceasta firma.

Acum 2 ani firma A, a vandut terenul catre firma B. Insa aceasta vanzare nu s-a facut la notar, s-a facut doar pe baza de factura. Este o astfel de tranzactie legala ?

Eu acum vreau sa cumpar terenul de la firma B. Mentionez ca terenul este acum intabulat pe firma A. Ambele firme apartin unei singure persoane, iar eu sunt asociat cu 5% in firma B.

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o parere.
Răspuns la discuția Retinere salariu
Nu m-am exprimat eu bine. Nu este un act aditional prin care eu autorizez firma sa-mi retina din salariu , este un act aditional de training prin care ma oblig sa raman in firma 2 ani.

Ei sustin insa ca pot sa-mi opreasca ultimul salariu + zilele de concediu ramase.

Sunt extrem de suparati ca am decis sa-i parasesc si incearca tot felul de faze ....