avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la cumparare teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la cumparare teren

Buna ziua,

Daca vreau sa cumpar un teren cu TVA si se aplica taxarea inversa, eu sunt obligat sa mai platesc acel TVA din firma ?

Ma gandeam sa deschid o firma special pentru achizitia unui teren si in loc sa platesc sa zicem 119000 euro ar urma sa platesc doar 100000.

Am dreptate ?
Ultima modificare: Joi, 8 Noiembrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Radu Varciu , Consultant fiscal 10:21, 15 Noiembrie 2018
Teoretic aveti dreptate. Ramane de vazut cum rezolvati ca acea firma sa devina platitoare de tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere de la societate neplatitoare tva la societate platitoare de tva Tdorneanu Tdorneanu Buna ziua, Am o firma care e neplatitoare de TVA cu activitati comerciale de consultanta. Vreau sa dezvolt aceasta firma astfel incat sa cumpar din spatiul ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara. declaratie vasile15 vasile15 Buna ziua!Doresc sa ma ajutati cu ceva informatii daca se poate... 1.Tocmai ce mi-am deschis un pfa,mentionez ca nu am contabil si doresc sa fac o achizitie ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara nicoletabis nicoletabis Administratorul societatii este in Olanda pentru a achizitiona un utilaj, nu s-a inregistrat in ROI inainte de a efectua achizitia( firma este platitoare de ... (vezi toată discuția)