Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la cumparare teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la cumparare teren

Buna ziua,

Daca vreau sa cumpar un teren cu TVA si se aplica taxarea inversa, eu sunt obligat sa mai platesc acel TVA din firma ?

Ma gandeam sa deschid o firma special pentru achizitia unui teren si in loc sa platesc sa zicem 119000 euro ar urma sa platesc doar 100000.

Am dreptate ?
george-neagu, moderator
Teoretic aveti dreptate. Ramane de vazut cum rezolvati ca acea firma sa devina platitoare de tva.