avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate straclaudiu

Activitate straclaudiu

citind sfaturile profesionistilor, imi dau seama ca in legislatia Romana, sunt inca lacune...
in italia, la nasterea copilui ( cand mama se afla inca in spital ), tatal trebuie sa isi recunoasca copilul... chiar daca cei doi adulti nu sunt casatoriri in fata legii...
exemplu: o prietena de-a mea era casatorita cu un italian, dar nu mai convietuiau de mult timp.. a avut un copil cu un alt barbat roman, iar copilul poarta numele tatalui lui ... ce e atat de greu?
sunt chiar prea incurcate caile legislatiei in Romania anului 2010...
speranta2me a scris:

adica am niste simturi din nastere mai dezvoltate comparativ cu multi oameni si asta ma poate pune mereu in garda sa ma apar sau sa ma pun la adapost !


sa nu o iei in nume de rau... dar cred ca daca aveai cu adevarat aceste simturi mai dezvoltate dupa cum sustii, ai fi luat masuri si te puneai la adapost cu adevarat.
Răspuns la discuția Paterniatate
prima data nu crezi ca ar trebui sa va rezolvati problema statutului...
adica tu esti necasatorita si el e casatorit...
scuze... sau poate nu am inteles eu bine cum ai pus problema...
#-o
#-o #-o #-o
Răspuns la discuția enigma mostenirii..:)
@ adutescu
mii de multumiri inca o data pentru profesionalism ... si bunavointa de a va condivide cunsostiintele cu niste nestiutori
Răspuns la discuția enigma mostenirii..:)
@ andutescu
cineva imi spunea ceva de existenta unei legi ( nu stiu cat este de adevarat ) care ar da dreptul concubinei in acest caz la mostenire daca aceasta ar putea dovedi ca relatia lor a durat de mai mult de 20 de ani...
sunt numai zvonuri sau exista cu adevarat o lege care reglementeaza situatii de acest gen?
ca sa poti lucra cu o firma in italia trebuie sa o infiintezi in italia...
la infiintare, firmei o sa i se acorde un CODICE FISCALE si PARTITA IVA
IVA vrea sa zica tva-ul nostru... iar in baza acestora tu iti poti desfaura activitatea pe teritoriul italiei...
oricum sunt un simplu utilizator, ar fi bine sa mai astepti si parerea unui expert....
Răspuns la discuția enigma mostenirii..:)
@ andutescu merci!
in ceea ce privete contractul de intretinere sotia nu este de acord cu insusirea aceastei responsabilitati. Bunicul vrea sa ii lase imobilul, presupun , pentru "spalarea pacatelo", in sensul ca el nu a stiut niciodata ca are o nepoata..
a investit sentimente si economic in nepoatele concubinei, neglijand-o asstfel pe sotia mea..iar acum la batranete probabil se candeste ca undeva,, candva o sa trebuiasca sa dea socoteala...
exact...
eu stau in italia si am aut acelasi probleme...
aici sunt niste parametrii care nu trebuiesc depasiti...
am consultat un avocat prin sindicat care m-a consiliat sa stau fara griji ca este foarte dificil sa depasesti acei parametrii
eu cred ca vecinii tai dau dovada de ipocrizie... iar daca nu inceteaza cu injuriile si amenintarile , poti tu sa iei o masura pe partea legala... faci reclamatie...
si uite asa ii pui cu "botu' pe labe" - scuzati expresia...
sfatul meu este chiar acela de a le face o reclamatie ( cum cred ca ar trebui sa faca tot omu' atunci cand altcineva ii invadeaza libertatea ) poate asa reusim sa schimabam ceva in tara asta...
daca si dumneavoastra sunteti unul care nu ia nici o masura ( nu reclamati )va puteti considera pe viitor un responsabil direct pentru ceea ce priveste lipsa de respect catre celalalt in tara noastra...
#-o
Răspuns la discuția enigma mostenirii..:)
sunt doi frati ... socrul meu si un altul care traieste in germania ( de 26 de ani )... si daca nu ma insel a si renuntat la cetatenia romana...
sotia mea are un bunic vaduv de 30 de ani dar care incepand de la un an dupa moartea sotiei traiese in concubinaj. el ar vrea sa ii lase nepoatei lui ( sotiei mele ) mostenire imobilul.
care este cea mai buna solutie , vazand ca ii este teaama sa faca contract de v/c, iar dorinta lui este ca dupa moartea lui nimeni sa nu o dea afara pe concubina..
sau mai bine zis nepoata sa intr in posesia imobilului numai dupa trecerea in nefiinta a concubinei...