avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate giurgiu lacramioara

Activitate giurgiu lacramioara

Buna ziua! Am pensie de boala in valoare de 1575 si am si venituri din chirii in valoare de 2100 lei pe luna.. Acum mi se impune sa platesc contributie la sănătate din chirii in valoare de vreo 1900 lei. E corect ,o data ce sunt asigurata la sănătate prin pensia de boala?
Contractul a fost facut imediat dupa divort ,in septembrie 2016. Am aflat de fapt de el in vara aceasta cand chiriasa ,care e doar fictiva ,mi-a facut plangere la politie ca am intrat sa lucrez via care e in spatele casei ,
Contractul a fost facut imediat dupa divort ,in septembrie 2016. Am aflat de fapt de el in vara aceasta cand chiriasa ,care e doar fictiva ,mi-a facut plangere la politie ca am intrat sa lucrez via care e in spatele casei ,
Cum poate fi anulat un contract de inchiriere facut de fostul sot fara acordul meu,pe casa si gradina bun comun. Mentionez ca nu este facut partajul bunurilor comune .Ce lege se aplica ?
Am divortat si la o luna dupa divort fostul sot a inchiriat fictiv iubitei lui casa pe care o detinem impreuna. Am fost la notar si mi-a spus ca el nu a spus ca e divortat .Mentionez ca nu am facut partaj si ca eu locuiesc in apartamentul care e tot proprietate comuna si el locuia la casa. Am aflat de contractul de inchiriere cand asa zisa chiriasa (de fapt nu locuieste in casa noastra ) a facut plangere ca incalc proprietatea .Este legal ca notarul sa incheie un contract in lipsa celui de-al doilea proprietar?Nici macar nu exista declaratia fostului sot ca eu sunt de acord cu inchirierea,si nu a spus ca suntem divortati Ce pot face sa fie pedepsiti vinovatii?
Eu si fostul sot suntem divortati .Nu am facut partajul ,eu locuind in apartamentul comun,iar el in casa proprietate comuna. M-am trezit ca el a inchiriat toata casa facand actele la notar si a schimbat toate incuietorile. Eu stiam ,conform legii ca trebuie sa ceara acordul meu. Ulterior am obtinut prin ORDONANTA PRESEDENTIALA dreptul sa am o camera si sa intru in dependinte unde se gaseste si sursa de apa (fantana),deoarece el a lasat in paragina gradina cu pomi,via si parculetul din fata casei,,pe care acum le-am lucrat eu. Va rog sa-mi spuneti daca e legala inchirierea de catre el ,fara acordul meu.Multumesc
Multumesc !
Am un apartament in care nu locuiesc ,dar trec o data pe saptamana sa spal rufele ,deoarece la tara nu am masina de spalat. Este contor la apa .
.Administratorul m-a trecut la intetinere o persoana . Este corect sau nu ? Legea stiam ca spune sa nu locuiesti consecutiv acolo 15 zile.
Testamentul este inregistrat la judecatorie.Pot sa mai fac ceva?

Buna ziua,
Sunt infiata de bunica mea din partea tatalui(dar dupa moartea bunicului). La moartea ei, tatal meu si fratele lui au renuntat in favoarea mea la mostenire. Bunica mea a avut o casa cumparata impreuna cu bunicul, dar a fost testament facut sa aiba drept numai bunica nu si copiii.Tatal meu si fratele lui erau mici cand a decedat bunicul. Casa a fost demolata inainte de a fi infiata eu. Nestiind ca a fost testament numai pe numele mamei lui, tatal meu a facut dosar pentru legea 10 (recuperarea drepturilor de pe teren) doar pe numele lui, fara a ma trece si pe mine. Acum de la primarie i se spune ca nu are nici un drept. Tatal meu a gasit o copie de pe testament, ulterior depunerii dosarului si dupa terminarea termenului de depunere a actelor. Mai se poate face ceva ca sa pot intra eu in drepturi?