avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate chucki

Activitate chucki

Buna ziua.
Se da urmatoarea problema:
Un batran de 88 ani vrea sa lase mostenire (un apartament si 1/3 dintr=o alta locuinta) prin testament mamei mele (care ii este si sora) in ideea ca eu am grija de amandoi. Intre timp mama decedeaza prima. Din ce am inteles testamentul devine nul iar eu nu pot mosteni. Imediat după moartea mamei apare si un verisor al meu care cere si el dreptul din ce inca detine batranul. Pentru ca unchiul meu este decis sa-mi lase mie am mers la notar sa faca un alt testament. Aici apare problema pentru ca nimeni nu vrea sa mai faca testament fara certificat medico legal chiar daca acesta e perfect lucid. Nu cred ca se poate scoate certificat si pentru ca are cateva diagnostice de gen alzheimer, atrofie cerebrala...
Ce se mai poate face in conditiile astea? Poate contract de vanzare cumparare cu clauza de ramanere in proprietate pana la deces?
Nu se poate tine cont ca atunci cand a facut primul testament a vrut sa lase totul mamei mele si implicit mie (nu am frati)?
Precizez ca nu intentionez sa pacalesc pe nimeni....ba chiar cel mai interesat este unchiul meu de treaba asta pentru ca nu vrea sa=i lase varului meu ceva din cauza unor divergente avute in trecut.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pot sa dau in judecata facebook
Eu nu vreau sa dau in judecata fbk pentru ca am fost amenintat, ci pentru ca a permis asta si nici dupa ore de report nu s-a sesizat inca nimeni....chiar si acum pe pagina respectiva se continua injuraturile si amenintarile.
Buna ziua. Astazi pe facebook, in timpul unei postari pe o pagina publica, am fost injurat de nenumarate ori, amenintat cu moartea (direct si indirect) fara ca administratorii facebook sa faca ceva desi am trimis cel putin 2 reporturi. In aceleasi discutii se foloseau foarte multe cuvinte triviale, se profilau amenintari tot fara nici o problema. Aceasta discutie e salvata prin prentscreen. Deci se poate? As prefera ca anumite discutii sa se poarte pe mesaje sau telefon.
Răspuns la discuția succesiune-ajutor urgent!
Multumesc foarte mult si sper sa aveti dreptate.
Sot si sotie casatoriti de 7 ani. Au impreuna o fetita de 5ani. Locuiesc intr-un apartament proprietatea sotului de dinaintea casatoriei. ce drepturi are sotia si copilul minor la acest apartament dupa moartea sotului avand in vedere ca decedatul mai are un frate si ambii parinti in viata? Pot fi dati afara din casa? Ce drepturi au si asupra celorlalte averi? Va multumesc anticipat!