avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Activitate maghy78

Activitate maghy78

In descriere am specificat ca este vorba despre voucherele pentru anul 2021. Intre timp s-a lamurit situatia, si avand in vedere ca prestarea de servicii a fost inainte de publicarea OUG 8/2021 factura a fost aprobata spre decontare. Multumesc.
Postare inchisa.
Am efectuat CO in perioada 11-14.02.2021. La data de 18.02.2021 s-a publicat OUG 8/2021 cu privire la anularea voucherelor de vacanta. Avand in vedere ca am factura pentru prestari servicii turistice ( angajatii mapn nu primesc voucher, se deconteaza in baza facturii) cu data inaintea emiterii OUG pentru anularea decontarii voucherelor 2021 aceasta factura se mai poate deconta ?
din moment ce am fost amendat pt "lipsa" autorizatiei de desfiintare care implica automat un certificat de urbanism este clar ca din punctul de vedere al autoritatilor locale am nevoie de aceasta autorizatie. Pe mine ma interesa daca neavand amprenta la sol tevile (fiind pe suporti) daca am nevoie de autorizatie.
cf legii 50/1991 art 3 lit a stab amenda cf art 26 aliniat 2.
Am cumparat o retea de termoficare. Prin PV licitatie eu am cumparat numai teava nu si stalpii de sustinere. Cand am vrut sa ma apuc sa imi iau bunul ce imi apartine am fost amendat cu 10mii lei pt ca nu am autorizatuie de desfiintare. In acest caz, este necesare aceasta autorizatie de construire/desfiintare ? Neoficial mi-a spus cineva ca nu ar fi nevoie pt ca bunul pe care eu il desfiintez nu are amprenta la sol si atunci nu se mai considera constructie. Specific ca stalpii de sustinere nu vor fi demolati pt ca pe acestia va ramane reteaua EON GAZ.
Va multumesc anticipat
multumesc pentru lamuriri
problema este alta ... la noi s-a platit de fiecare proprietar cate 1 luna in avans (s-au dublat consumurile pentru 1 luna) tocmai pentru a fi in pas cu facturile.
totusi nu inteleg d c trebuie sa ia banii la fondul de reparatii in avans si nu atunci cand sunt lucrari si gata (trecute direct la intretinere pe luna in curs). si d c nu imi pot recupera banii. pot refuza plata acestor fonduri fara sa atraga dupa sine nici o penalitate ?
pe scurt: daca eu platesc fond de rulment si reparatii si de 5 ani nu am fost niciodata restantier (am platit intretinerea si in avans cateodata), valoarea lor fiind acum cumulate la 300 RON, pot cere sa m`-i se indexeze cu valoarea inflatiei (banii astia nu sunt purtatori de dobanda)? la nivelul asociatiei 5 blocuri*48 ap*300ron ...sunt ceva banutzi (aprox 60000lei),dar sa presupunem ca numai jumatate sunt buni platnici. totusi conform legii, un fond constituit pe proprietar poate fi folosit pentru un altul ? (presedintele asociatiei mi-a spus ca banii mei au fost folositi pentru plata facturi restante ale celorlalti). imi puteti spune legile care condamna acest lucru?
daca eu am platit prin banca intretinerea cu tot cu fond cum pot evidentia ca am platit si fondul ???
din 48 de ap suntem deja 7 cu centrale proprii.costurile sunt prea mari cu centrala de bloc (de ex: pt un ap nelocuit cheltuielile lunare ajung la 120-130 RON/luna). remarc ca blocul este inca in garantie si noi platim contract de service lift, service centrala si tot felul de minuni, pierderi apa rece (instalatie noua, fara nici o pierdere conform devizului de verificare apavital), contorizare pe casa scarii.
este un bun comun de care eu nu ma folosesc sub nici o forma. nu ma ajuta pe mine ca locatar cu nimic. absolut nimic (nu avem calorifere pe casa scarii, tevile de incalzire sunt toate la exterior si bine izolate etc)