avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate ernest valentino

Activitate ernest valentino

Răspuns la discuția Intreprinderea individuala
Contributiile de pensie 10,5%, somaj 0,5%, sanatate 5,5% se platesc la venitul realizat ???
De exemplu eu am 4300 lei incasati din 2008 pana in 2010.
In cazul in care sunt angajat cu carte de munca si am si o intreprindere individuala (agentie imobiliara), sunt obligat sa platesc contributii sociale de stat: cass, somaj etc ???!! Care e cuantumul acestora??? Intreprinderea individuala e infiintata din luna august 2008 si pana in prezent am incasat cam 4500 lei.

Daca o suspend pe o perioada de 3 ani platesc contributii?!!!
Sunt incadrat la o societate cu carte de munca, dar mai am si o intreprindere individuala, intrebarea e daca mai trebuie sa platesc contributii separat si pentru Intreprinderea Individuala?!!!
Cum verific daca un Testament facut acum un an nu este revocat sau daca intre timp nu a mai facut unul altei persoane?!!
In anul 1983 mama mea a decedat. Tatal a ramas cu o casa paarinteasca la tara su cu apartamentul din oras. dupa 3 ani tata s-a recasatorit, dupa 1990 a cumparat apartamentul din oras, intre timp au renovat casa de la tara (fara ca aceasta femeie sa contribuie in vreun fel), insa ca sa nu fie discutii a lasat o procura de vanzare a casei ca ea sa poata fi vanduta mie copilului, ea nu avand nici un fel de pretentie decat asupra apartamentului, pe care intre timp si tatal meu i-a vandut jumatatea lui. Mentionezca si la aceasta data ei sunt casatoriti. Casa este vanduta mie si in contract este stipulata si clauza de intretinere. Aceasta femeie poate sa aiba vreun drept dupa moartea tatalui meu?!!
Răspuns la discuția TESTMENT
Ramane valabil doar primul sau cum?!!!
Răspuns la discuția TESTMENT
Pentru apartament am facut Contract de vanzare cumparare in care este trecut si clauza de intretinere,...problema e ca ar avea de primit niste despagubiri banesti in viitor sau actiuni la Fondul Proprietatea, la acest moment nu are decat o Decizie in acest sens, iar in testamentul pe care ni l-a facut noua scrie asa: toate bunurile mele mobile si imobile precum si despagubiri conform legii 247/2005. Intrebarea e daca ea mai poate face inca untestament asemanator dar pe altcineva?!! ...atunci ce se intampla cu acele despagubiri?
Discuție TESTMENT
In cazul in care o persoana in varsta vaduva, fara copii, fara parinti in viata, etc imi lasa prin testament toate bunurile mobile si imobile plus Contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere ....Intrebare e urmatoarea: poate in acelasi timp sa mai faca inca un testament la fel ca al nostru dar pe numele altei persoane?!! ... ca dupa moartea sa, sa am surprize neplacute?!!!