Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT LA MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT LA MOSTENIRE

In anul 1983 mama mea a decedat. Tatal a ramas cu o casa paarinteasca la tara su cu apartamentul din oras. dupa 3 ani tata s-a recasatorit, dupa 1990 a cumparat apartamentul din oras, intre timp au renovat casa de la tara (fara ca aceasta femeie sa contribuie in vreun fel), insa ca sa nu fie discutii a lasat o procura de vanzare a casei ca ea sa poata fi vanduta mie copilului, ea nu avand nici un fel de pretentie decat asupra apartamentului, pe care intre timp si tatal meu i-a vandut jumatatea lui. Mentionezca si la aceasta data ei sunt casatoriti. Casa este vanduta mie si in contract este stipulata si clauza de intretinere. Aceasta femeie poate sa aiba vreun drept dupa moartea tatalui meu?!!
Are drept asupra apartamentului,pt.ca in momentul in care tatal l-a cumparat era casatorita cu ea,deci este considerat bun comun.In ceea ce priveste casa,clauza de intretinere se refera doar la tata sau si la ea?
andymaurul, utilizator
poate avea ca sotie supravietuitoare o cota din apartament.casa pe care o detineti prin contract de vanzare-cumparare va apartine exclusiv.
Casa de la tara e vanduta dvs. De aceasta nu se mai atinge nimeni ( eventual poate intretinutul sa solicite instantei rezilierea daca nu va indepliniti obligatia din contract).

Apartamentul e vandut ei.

Practic tatal dvs. nu mai are nimic, deci nu mai aveti ce mosteni, nici dvs. nici sotia supravietuitoare ( in caz ca decedeaza el primul).