avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 240 soluții astăzi
Forum Activitate Cabinet de Avocat Prunaru Ionut

Activitate Cabinet de Avocat Prunaru Ionut

Răspuns la discuția Succesiune nefacuta din 1927
Cand vad mesaje de genul>>>> uzucapiune, mai bine cu uzucapiune //// nu mai incurcati lumea fratilor. Art. 1882. - Prescriptia nu curge contra mostenitorului beneficiar in respectul*) creantelor sale asupra succesiunii. Ea nu curge in contra succesiunii, nici in privinta creantelor, nici in privinta drepturilor reale.
mergi fumos la notariat si dezbate succesiunea. Dezbaterea succesiunii este imprescriptibila...........
V-asi ruga sa renuntati la comentariile rautacioase fata de colegii nostrii, ca dumneavoastra cam incurcati lucrurile.
Daca din definitia cazului fortuit reiese ca nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala, al carei rezultat este consecinta unei imprejurari care nu putea fi prevazuta, cum poate raspunde civil persoana in cauza daca era peste puterile sale sa prevada acest lucru.
Parerea mea este ca daca se va promova o actiune civila in acest sens, are sanse 98% sa piarda.
Răspuns la discuția caz fortuit
Cauza care inlatura caracterul penal al faptei,
prevazute in cap. V, t. II, art.47, C. pen., partea generala.Potrivit legii, nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala, al carei rezultat este consecinta unei imprejurari care nu putea fi prevazuta (ex.explozia unei grenade din cauza unor saptaturi).Cazul fortuit exclude vinovatia persoaneiu si caracterul penal al faptei deoarece actiunea sau inactiunea, care a produs rezultatul periculos, a intrat in concurs cu o forta straina de cunostiinta si vointa persoanei, intereventia acestei forte imprevizibile (imprejurare, eveniment) dand nastere unui rezultat pe care faptuitorul nu l-a conceput si nu l-a urmarit.Cazul fortuit inlatura si rasounderea civila.
Răspuns la discuția caz fortuit
Ti/am raspuns si la celalalt topic. Ai dreptate este absolvit si de raspunderea civila. Nimeni nu este obligat. Am impresia ca in contractele tipizate de asigurare sunt trecute si clauze in acest sens privind cazul fortuit si forta majora.
Răspuns la discuția accesul vecinului pe terenul meu
O simpla intampinare nu este de ajuns. Daca ordonanta presedintiala s/a dat cu citarea partilor, ceea ce cred ca s-a intamplat, ar trebui sa angajati un avocat sa va sustina cauza. Referitor la intrebarea daca poate sa isi faca acoperis in doua ape, raspunsul este da, atata timp cat apa de pe acest acoperis se scurge prin burlane pe terenul sau.
Răspuns la discuția suspendare executare silita
Suspendarea provizorie nu se da pe calea ordonantei presedintiale ci printr-o incheiere. Din acest motiv nu este supupusa nici unei cai de atac.art 400 aliniat ultim din Codul de procedura civila> In cazuri urgente, daca s-a platit cautiunea, presedintele instantei poate dispune, prin incheiere si fara citarea partilor, suspendarea provizorie a executarii pana la solutionarea cererii de suspendare de catre instanta. Incheierea nu este supusa nici unei cai de atac. Cautiunea care trebuie depusa este in cuantum de 10% din valoarea obiectului cererii sau de 500 lei pentru cererile neevaluabile in bani. Cautiunea depusa este deductibila din cautiunea stabilita de instanta, daca este cazul.
Răspuns la discuția accesul vecinului pe terenul meu
Daca exista ordonanta presedintiala care ii permite accesul pe terenul dumneavoastra, nu aveti ce sa ii faceti. Totusi ordonanta presedintiala este o masura vremelnica pentru cazuri exceptionale. Trebuie citit mai bine continutul hotararii. V-asi recomanda insa sa va apucati sa strangeti probe impotriva sa pentru eventualele pagube pe care vi le produce cu aceasta consolidare, martori, acte, expetize extrajudiciare, etc pentru a promova ulterior o actiune in pretentii.
Răspuns la discuția suspendare executare silita
Din cate am inteles sunteti in recurs la Curtea de Apel iar in cadrul recursului s/a cerut suspedarea executarii. Susepndarea provizorie nu se putea cere decat la Curtea de Apel pana la solutionarea cererii de suspendare din cadrul recursului.