avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate crisandr

Activitate crisandr

OK ... am reusit sa gasesc un fir :D si care este Legea Comertului Electronic. Ceea ce doresc eu sa fac nu prea are tangenta cu celelalte legi. Problema este ca legea respectiva e cam subtirica si nu prea ma regasesc acolo intrucat sunt vizate indeosebi afacerile on-line gen magazin virtual ori furnizarea de servicii de plata sau telecomunicatii. Ceva sugestii in aceasta directie? Legea este mult mai permisiva si am senzatia ca nu ai nevoie de tot felul de hartoage care sa ateste atare competente. Oricine poate incepe ceva pe directia Comertului Electronic. Dar cine se pricepe mai bine sa-mi dea niste indicatii la problema mea?
La calculul TVA-ului conteaza din cate am inteles daca marfa respectiva provine de la altcineva sau e lansata de mine prima data, respectiv daca e materie prima sau nu. Comertul se realizeaza pe baza unui contract. Cei de la Finante NU considera modalitatea mea dorita de vanzare drept act de comert. In consecinta, mi s-a sugerat sa ma inscriu ca PFA la profesii liberale (desi nu exista o astfel de optiune acolo). Ar fi mai aproape de drept de proprietate intelectuala dar si acolo cei implicati au un contract semnat. Drept urmare, Legislatia Romana NU prevede cazul meu iar cei de la ANAF (de la 'Centru') nu mi-au dat un raspuns la aceasta problema. In consecinta, m-am decis sa renunt la comercializarea cartilor intrucat nu pot accepta sa fiu obligat sa platesc in avans niste bani (pentru contributii sociale) pe care nu stiu daca ii voi obtine. Multumesc tuturor celor care mi-au dat solutii la aceasta problema.
Da, corect, Statul trebuie sa-si bage nasul in orice activitate de pe urma careia castgi bani desi acelasi Stat nu contribuie macar cu 1 cent gaurit la afacerea mea. Poate era mai bine sa ma nasc pe vremea lui Burebista... Dar dincolo de asta, ai indicat foarte corect codul CAEN si corespondenta cu varianta straina. Nelamurirea mea este, unde scrie la acest cod care este statutul celui care face astfel de comert? In primul rand, daca ma uit la cele doua variante, editare si software, gasesc ca de fapt exista oameni specializati si cu statut juridic care fac acest lucru: editurile - exista tocmai pentru a edita si firmele software care fac programele. Editurile nu creeaza nimic de fapt. Ele in baza unui contract cu autorii, preiau creatia lor si o valorifica. Editura face de fapt un act de comert deoarece comercializeaza creatii. In al doilea rand, firmele de soft, nu creeaza singure ci au angajati platiti sa faca acest lucru, deci iar exista contracte. Eu nu am nici un contract si nici statut juridic nu am.
Nu este adevarat. Comert inseamna sa cumperi ceva, precum materie prima sau ceva la nivel basic, dupa care sa-l vinzi mai departe intr-o forma modificata. Cumperi fier vechi si vinzi linguri. Eu nu fac decat sa-mi vand propria creatie. Deosebirea dintre mine si artisti este ca eu vreau sa fiu pe cont propriu si nicidecum sa colaborez cu edituri tocmai pentru ca ele nu ofera astfel de servicii online iar daca ofera, nu-mi convin tarifele. Atat timp cat pot sa-mi vand cartile in formatul adecvat, facut de mine si pe site propriu, nu vad ce probleme ar fi in a-mi vedea eu de afacerea mea. Chiar sunt obligat de STAT sa apelez la intermediari pentru a-mi face o asemenea afacere? Daca e asa voi ajunge sa-l dau in judecata pt ca imi interzice sa-mi dezvolt o afacere, eu o persoana fizica oarecare. In al doilea rand, nici prestare de servicii nu se cheama asa cum eronat mi-a scris pe forum. A-mi vinde eu pe Internet NU este un serviciu chiar daca vand. A administra un magazin online este un serviciu, deci nu intru nici in categoria prestatorilor de servicii... Sper sa nu fie o falsa problema.
Am mentionat clar ca NU am un contract semnat si nici nu intentionez tocmai pentru ca imi derulez singur afacerea; nu am nevoie sa-mi fac firma pentru ca sunt persoana fizica ce deruleaza o activitate intelectuala si nu de comert iar pentru inregistrarea ca PFA trebuie sa am un contract in derulare - ceea ce nu am. Senzatia mea este ca Legislatia se leaga mai degraba de cazurile de colaborare respectiv comert si nu de lucrul pe cont propriu care reprezinta o activitate privata, eu as denumi-o independenta. Mai mult, din noile definitii adoptate in Codul Fiscal, genul de activitate vizat de mine NU intra in categoria activitatilor dependente. Dupa cum se vede acolo, PFA intra greu pe terenul activ. dependente, deci impozitate mai mult. Mai astept pareri.
Buna ziua tuturor! Am intrat intr-un impas in sensul ca doresc sa-mi dau drumul la o afacere care consta din a-mi edita singur cartile si a le vinde in format electronic pe Internet. Sunt persoana fizica, nu am nici nu contract cu nimeni pentru derularea afacerii. Intrebarea este "Unde ma incadrez in Legislatie pentru a mi se calcula impozitul?" atat timp cat NU sunt persoana juridica si nici PFA nu pot fi de vreme ce nu am un contract cu cineva. Cei de la Finante nu au stiut deocamdata unde sa ma incadreze. Mi se pare mai mult decat ciudat ca sa nu pot desfasura o asemenea activitate cu adevarat independenta. Nu fac nici comert, astfel ca situatia e oarecum netratata de Lege (ori poate nu ma pricep). Cine ma poate ajuta? Multumesc.
Multumesc mult pentru raspuns. Mi-a fost suficient ca sa inteleg, ca outsider, ca educarea/culturalizarea de la distanta (vanzare on-line) inseamna prestare de servicii (lucru fals) desi este acelasi lucru cu a educa prin posta sau a vinde in librarie de vreme ce e aceeasi carte vanduta. Ar inseamna deci ca doar trimitand cartea prin posta pot beneficia de un TVA mai mic si implicit un cost mai mic de suportat de catre client dar si in acest caz clientul va trebui sa suporte transportul si tot acolo ajunge daca nu chiar mai rau. Si adaugand si impozitul care trebuie virat la Stat, inseamna ca nu merita efortul?
As dori sa stiu daca se percepe TVA respectiv ce procent din pretul final in cazul in care doresc sa vand carti in format electronic pe un site web propriu. Nu am vazut ca aceasta varianta sa intre la vreun articol in legislatie ori poate nu ma pricep eu. Multumesc.