Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru vanzare carte in format electronic
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru vanzare carte in format electronic

As dori sa stiu daca se percepe TVA respectiv ce procent din pretul final in cazul in care doresc sa vand carti in format electronic pe un site web propriu. Nu am vazut ca aceasta varianta sa intre la vreun articol in legislatie ori poate nu ma pricep eu. Multumesc.
cota este de 24%, intrucat operatiunea este considerata un serviciu, conform reglementarilor europene.

norme de aplicare ale codului fiscal
Cota redusă de 9% prevăzută la art. 140 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal se aplică pentru livrarea de manuale şcolare, cărţi, ziare şi reviste, inclusiv pentru cele înregistrate pe suport electromagnetic sau pe alte tipuri de suporturi. Cărţile şi manualele şcolare sunt tipăriturile care au cod ISBN, indiferent de suportul pe care sunt livrate. Ziarele şi revistele sunt orice tipărituri care au cod ISSN, indiferent de suportul pe care sunt livrate. Nu se aplică cota redusă a taxei pe valoarea adăugată pentru livrarea de cărţi, ziare şi reviste care sunt destinate în principal sau exclusiv publicităţii. Prin în principal se înţelege că mai mult de jumătate din conţinutul cărţii, ziarului sau revistei este destinat publicităţii. De asemenea, nu se aplică cota redusă a taxei pentru livrarea de cărţi, ziare şi reviste, în cazul în care acestea sunt furnizate pe cale electronică, operaţiunile fiind considerate prestări de servicii conform art. 11 din Regulamentul Consiliului nr. 1.777/2005 de stabilire a măsurilor de punere în aplicare a Directivei 77/388/CEE privind sistemul comun privind taxa pe valoarea adăugată.
Multumesc mult pentru raspuns. Mi-a fost suficient ca sa inteleg, ca outsider, ca educarea/culturalizarea de la distanta (vanzare on-line) inseamna prestare de servicii (lucru fals) desi este acelasi lucru cu a educa prin posta sau a vinde in librarie de vreme ce e aceeasi carte vanduta. Ar inseamna deci ca doar trimitand cartea prin posta pot beneficia de un TVA mai mic si implicit un cost mai mic de suportat de catre client dar si in acest caz clientul va trebui sa suporte transportul si tot acolo ajunge daca nu chiar mai rau. Si adaugand si impozitul care trebuie virat la Stat, inseamna ca nu merita efortul?