avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate so2ro

Activitate so2ro

Răspuns la discuția Permis de conducere retinut
Nu retin valoarea. Oricum eram pe "picioarele mele", ca dovada ca politistul m-a rugat sa parchez masina la o distanta de ~ 20 m.
Buna ziua,
In luna februarie a anului trecut, adica 2018, am fost depistat in trafic, la un control de rutina, conducand un autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice, rezultatul cu alcooltestul indicand o valoare peste limita admisa. Am refuzat recoltarea probelor de sange. Am fost anuntat ca mi s-a intocmit dosar penal. De atunci si pana acum, adica dupa aproape un an si jumatate nu m-a anuntat nimeni nimic. Am angajat un avocat care a inaintat catre procuratura o solicitare pentru “grabirea” procesului insa niciun raspuns.
Ce e de facut? Totodata, la ce pedeapsa ma pot astepta, avand in vedere ca a trecut atat de mult timp de lasavarsirea infractiunii? Exista “norocul” de a fi achitat sau macar de a nu mai fi necesar sa urmez din nou scoala de soferi?
Tin sa mentionez ca un ultimii ~ 20 ani nu am mai avut incidente in trafic.
Va multumesc
Buna ziua,
In luna februarie a anului trecut, adica 2018, am fost depistat in trafic, la un control de rutina, conducand un autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice, rezultatul cu alcooltestul indicand o valoare peste limita admisa. Am refuzat recoltarea probelor de sange. Am fost anuntat ca mi s-a intocmit dosar penal. De atunci si pana acum, adica dupa aproape un an si jumatate nu m-a anuntat nimeni nimic. Am angajat un avocat care a inaintat catre procuratura o solicitare pentru “grabirea” procesului insa niciun raspuns.
Ce e de facut? Totodata, la ce pedeapsa ma pot astepta, avand in vedere ca a trecut atat de mult timp de lasavarsirea infractiunii? Exista “norocul” de a fi achitat sau macar de a nu mai fi necesar sa urmez din nou scoala de soferi?
Tin sa mentionez ca un ultimii ~ 20 ani nu am mai avut incidente in trafic.
Va multumesc
Buna ziua,

Am urmat un tratament la un cabinet medical individual (CMI). Am achitat o suma de bani ( 10.600 RON) pe parcursul a 4 luni de zile. Plata am efectat-o cu cardul bancar. Medicul spune ca nu imi poate elibera niciun document fiscal care sa ateste plata, singurul document fiind cel eliberat de POS.
Ce document fiscal care sa ateste plata efectuata este obligat acel cabinet sa-mi elibereze?
Va mltumesc
Răspuns la discuția Abuz de incredere ?
Este litigiu civil, nu poate fi vorba de abuz de incredere din moment ce este vorba de un imprumut.


Va multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca acest caz poate fi inaintat pentru a fi solutionat de o instanta civila ?
Va multumesc
Buna ziua,

In urma cu 3 luni am imprumutat pe X cu o anumita suma de bani. Banii au fost virati din contul meu in contul persoanei X, la semnificatia sumei din ordinul de plata fiind trecut " cadou ". O parte din bani mi-au fost restituiti insa diferenta.... Persoana X recunoaste datoria ( am inclusiv SMS-uri prin care spune ca imi va restitui banii ). Mai nou insa nu mai imi raspunde la telefon cu toate ca prin SMS i-am transmis anumite date limita pana la care sa imi restituie datoria, SMS la care imi raspunde ca nu are banii.
Ma pot indrepta impotriva acestei persoane pe cale legala ? Daca da, cum ?
Va multumesc pentru ajutor

P.S. In cazul in care locul intrebarii mele nu e bine ales in aceasta categorie din form, rog moderatorii sa o mute sau ma ghideze cum sa o fac eu. Multumesc
Răspuns la discuția Contract vanzare
Pretul stabilit in contract si achitat este 1/2 ( din cate stiu, intre rude de gradul 1 se accepta, conform legii, 1/2 din pretul real ) din valoarea data de notar conform anumitor grile.
Deci cum sta treaba ? :)
Buna ziua,

O persoana incheie un contract prin care vinde intreg dreptul de proprietate al apartamentului unuia din ce 3 copii. Cumparatorul vireaza, conform contractului, banii intr-un anume cont, stipulat in contract. Deci exista dovada platii. Banii chiar stau in cont " sa se inmulteasca" ( ca doar avem dobanzi " bune " in Romania ), deci platile efectuate nu sunt fictive.
Sunt convins ca dupa moartea vanzatorului, ceilalti 2 copii vor putea ataca contractul .
La ce vreau sa va rog sa-mi raspundeti :
- dupa ce perioada de la incheierea lui, contractul nu mai poate fi atacat ?
- exista sanse ca acel contract sa fie anulat ?
Mentionez ca acel contract a fost incheiat si autentificat la notar , vanzatorul a fost examinat de medic ( si exista adeverinta in acest sens ) cu cateva minute inainte de semnarea contractului. Vanzatorul traieste cel putin un an dupa incheierea contractului.

Va multumesc
Nu sunt avocat,nu am cunostinte juridice. DAR, din moment ce ati apelat la el pentru a va ajuta cu bani nu vi se pare corect sa-i inapoiati acea suma ? Parerea mea e ca ati incercat sa profitati.... Sa fiu in locul lui si eu m-as folosi de toate mijloacele pentru a-mi recupera suma.
SA SE TERMINE CU ESCOCHERIILE DE ORICE FEL !!!
Dar daca trece termenul de 3 ani de la incheierea actului de vanzare - cumparare acesta mai poate fi atacat ?
Totodata vreau sa mentionez ca se poate face dovada achitarii sumei trecute in contract .
Va multumesc