avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Activitate radu_69

Activitate radu_69

Problema e ca am un contract de prestari servicii cu o institutie. Nu poate fi vorba de angajare, deoarece posturile sunt blocate. Nimeni nu stie nimic ce se intampla in cazul dependentei d.p.d.v. tehnic, privind modul de plata a acestor contributii de catre platitorul de venit catre: casa de pensii, sanatate, somaj. Am intrebat la finante, casa de pensii..... Habar n-au!

Multumesc mult!
Va multumesc mult la amandoi. Ambele observatii mi-au fost de folos, dar nu am lamurit ultima ridicata ulterior. Sunt solutii sau nu?
Multumesc mult, banuiam ca dependenta se adimite si in acest caz.
Totusi, cum vor putea fi platite aceste contributii in cazul dependentei? Pot fi platite in baza contractului de presari servicii? S-au se impune angajarea, caz in care trebuie sa inchid PFA. In ordonanta 58/2010 scrie ca se supun impozitarii conform veniturilor realizate in afara functiei de baza.
Am intrebat la casa de pensii, la finante, la CJAS si nimeni nu stie ce se intampla daca declari o activitate dependenta, care este modalitatea de plata tehnica a acestor contributii.

Cu stima!
Sunt PFA -resurse umane, am si calitatea de pensionar in sistemul public de pensii si colaborez pe baza de contract de presatari servicii cu o institutie.
In conditiile OUG 58/2010 si a normelor de aplicare, pot fi reconsiderat ca activitate dependenta (tinand cont si de prevederile art. 2 din norme -"Persoanele asigurate in alte sisteme , neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asiguari sociale, precum si persoanle care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanta de urgenta")?

Cu stima!