avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Activitate Tian

Activitate Tian

Problema e destul de ciudata.Deasta nu a existat nici intelegere intre familii.
Casa vecinului este pusa pe hotar.Este foarte mare d+p+2+m.
Fiind pusa pe hotar cand intru in curte am impresia ca m-am asezat cu casa mea langa marele zid chinezesc :).Curtea mea practic a devenit un culoar de trecere intre marele zid al vecinului si casa mea.Soare mai am 2 ore pe zi..mucegai in toata casa, varuiesc o data pe an ca se crapa peretii etc.
Problemele sunt din timpul santierului. Am avut nu de putine ori, discutii aprinse cu vecinii care foarte aroganti pe vreme aceea nici nu vroiau sa auda de noi.Ca pica bucati de B.c.a. ca pica ciment, ca pica diverse scanduri de la constructie, ca ditamai mastodontu de casa se duce usor usor in pamant si trage si mica mea coliba dupa ea si apar crapaturi etc.
Ei au avut bani, noi nu ! Si uite asa s-a construit ilegal.Casa lor incepe bine, la partea din strada, undeva la mijloc e intrata 6 cm in curtea noastra iar spre sfarist este intrata 15 cm in curtea noastra ( este zidita stramb ).
Din cate am intrebat in stanga si in dreapta oricum sunt cu mainile legate ca..oricum nu se mai darama nimic..eventual ii da amenda ceea ce nu ma ajuta prea tare.

Si acum, dupa toate astea, s-a ajuns la stadiul in care stimabilului ii mucegaieste casa ca nu a reusit s-o tencuiasca si s-o izoleze..
Dupa toate mizeriile pe care le-am auzit tot acest timp, prefer sa muncesc ore suplimentare si s-o tin langa din proces in proces decat sa imi rada in fata si sa isi bata joc iarasi de casa asta mica a mea de mine si de familia mea.

Asta ca sa explic pe scurt de ce refuz intelegerea amiabila :))
Am inteles.
Dubioase legi, cel putin pt mine care ma lovesc prima data de asa ceva, par dubioase :).

Nu stiu de ce nu a facut vecinu treaba cu instanta pana acum.Probabil se fereste de instanta deoarece casa lui este construita chiar pe hotar si pe toata lungimea ei este stramba.Intra la mine in curte cam 15 cm.

Astept acum alpinistii.Probabil cand or sa apara am sa chem politia daca nu vine cu ordin judecatoresc.Poate politia sa ia vre-o masura daca alpinistii coboara pe casa lui, la mine in curte, pe franghii ?
Multumesc pentru raspunsurile rapide !

Vestile sunt mai proaste decat ma asteptam.

Daca ar exista o hotarare judecatoreasca in acest sens ar trebui sa ma mut temporar pt ca nu as mai avea pe unde sa intru in curte daca se monteaza schela curtea fiind foarte ingusta.

Trecand peste acest fapt, ii opreste ceva pe alpinistii utilitari sa intre la mine in curte in caz ca nu exista nici o hotarare judecatoreasca ? Pot lua ceva masuri legale ?

Valoarea in caz de servitute legala o stabileste instanta ? Se stabileste de comun acord ? Nu pot invoca o suma aberant de mare pe care sa nu o poata plati si asta sa fie scaparea ?

Buna seara,

Nelamurirea mea ar suna cam asa :
Stau la casa, proprietate privata.
Vecinul are casa lipita de gardul care desparte proprietatile pe toata lungimea lor.
Vecinul doreste sa isi izoleze termic casa dar casa fiind fix pe hotar nu poate sa faca acest lucru decat cu acces la mine in curte.
In urma unor conflicte mai vechi ce dateaza din vremea santierului care a fost pana a construit casa nu as putea fi de acord cu accesul pe proprietatea mea sub nici o forma.
Acesta ar putea sa apeleze la alpinisti utilitari cu care sa faca izolatia atarnati in corzi deasupra curtii mele. Ar fi legal ? Pot sa fac ceva? Se incadreaza la incalcarea proprietatii?