avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Activitate dapetria

Activitate dapetria

Răspuns la discuția pensie privata pilon II
Multumesc pentru sfat. Asa voi proceda.
Răspuns la discuția pensie privata pilon II
Multumesc pentru raspuns. totusi as dori sa subliniez ca eu depasind varsta de 35 de ani -la data incheierii acelei adeziuni nu trebuia sa contribui obligatoriu la un fond privat de pensii. Deci de ce nu ma pot retrage? Imi puteti spune unde se precizeaza in textul legii ca o persoana care a contribuit optional nu se poate retrage?
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua,
In anul 2008 - in necunostinta de cauza(neinformandu-ma suficient) am optat pentru participarea la un fond de pensii privat ING, pilonul II- pensie optionala, pentru persoane cu varste intre 35 si 40 de ani. Intrucat nu am fost informata corect(iar eu de asemenea nu am cerut informatii si din alte surse decat cele primite de la agentul de asigurari) am semnt un act de adeziune la fondul de pensii susmentionat. astazi m-am dumirit ce inseamna acest fond si as dori sa ma retrag si sa revin la cu contirbutia integrala la fondul public de pensii. Dar cei de la ING mi-au spus ca nu se poate. Asa este? Ce ma sfatuiti sa fac?
Cu multumiri,
Daniela S.
Discuție recurs
Va multumesc pentru raspunsuri. As dori sa mai aflu daca o indreptare de eroare materiala (care s-a facut nu din vina instantei- de aceea judecatorul de caz a refuzat cererea pe care am facut-o initial, fiind nevoita sa fac deci recurs), deci: daca o astfel de corectare (a numelui unuia dintre mostenitori) se poate realiza in cadrul unui proces de partaj judiciar. Caci dna avocat pe care am consultat-o in inaintarea recursului se pare ca a ales aceasta varianta?(Asa reiese din citatia pe care am primit-o). Va multumesc!
Discuție inscris
Buna ziua,
Printr-o citatie am fost chemata in instanta in calitate de recurent, pentru "Recurs- partaj judiciar. In caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa."
As dori sa aflu cum se redacteaza un astfel de inscris(daca exista un model anume) si mai ales cui trebuie adresat.
Va multumesc pentru informatie.
Discuție recurs
Buna ziua,
As dori sa aflu care este modalitatea de a afla stadiul( amanare, sentinta definitiva, cu recurs etc) in care se afla un dosar la o instanta de judecata(in speta tribunal)? Precizez ca primul termen al procesului de recurs a fost stabilit pentru 12.01.2011, iar din motive obiective nu m-am putut prezenta. va multumesc
Răspuns la discuția teren
Multumiri pentru toate lamuririle. Precizez ca succesiunea s-a realizat pe cale judecatoreasca, dar ulterior actele de mostenire(plecand de la decizia instantei) au fost elaborate la notariat. Asadar, erorile strecurate in textul deciziei judecatoresti apar si in certificatele de mostenitor. De asemenea, nici in aceste documente nu se fac precizari privitoare la drumul de acces.
Discuție teren
Buna ziua. As dori sa aflu cum pot rezolva urmatoarele probleme pe care le am in legatura cu un teren mostenit de la bunicii mei. Si anume:
1.Pe cerificatul de mostenitor, ca si-n hotararea judecatoreasca ce a stat la baza eliberarii respectivului certificat, apar doua greseli: numele sorei mele este gresit(Elena in loc de Liliana)- precizez ca terenul este proprietate in indiviziune; iar cea de-a doua greseala este precizarea gresita a vecinilor de la apus;
2. terenul este plasat in spatele proprietatilor a 3 rude, prin urmare noi nu avem prevazut in mod explicit, printr-un document legal accesul la proprietate. Se fac referiri vagi la un drum de acces in acea hotarare judecatoreasca, dar despre latime si traiectul acelui drum despre cine ar trebui sa-l foloseasca- nimic! Asa incat in prezent nu putem folosi decat un asa zis drum ingust de 2m care trece prin curtea unuia dintre cele 3 rude cu care ne invecinam.
Cum ne sfatuiti sa procedem pentru rezolvarea celor 2 probleme: corectarea erorilor din actele de mostenitor si revolvarea legala a accesului(inclusiv cu mijloc auto-ceea ce e imposibil in prezent) la teren? Va multumesc!
Răspuns la discuția Retinerea permisului de conducere
Multumesc pentru raspuns. As mai dori cateva lamuriri daca se poate. Si anume:
- daca victima a primit doar ingrijiri medicale(cele precizate anterior) fara zile de spitalizare nu se impune retinerea permisului de conducere?
- este o practica legala aceea ca victima sa plateasca certificatul medico- legal si deplasarea politistului care face cercetarea de la Campulung la Pitesti pentru a obtine acest certificat(va amintesc ca medicul legist al orasului Campulung a fost implicat in acest eveniment rutier si deci nu putea elibera tot el acel certificat);
- ca parte implicata am dreptul sa cer de la politie o copie dupa procesul verbal incheiat de politie sau chiar dupa toate actele din dosar?
Va multumesc pentru raspuns. O zi buna!
Buna ziua. As dori sa aflu daca in cazul unui accident rutier minor, dar soldat cu victima care a necesitat investigatii medicale (radiografii) si mica interventie chirurgicala(sgarietura pe frunte solutionata chirurgical) , dar fara spitalizare,se suspenda permisul de conducere autorului faptei sau se considera contraventie minora pedepsita doar cu puncte de penalizare? Cunosc caz in care medicul legist al mun. Campulung Muscel a fost implicat intr-un astfel de eveniment rutier iar politistul care a anchetat cazul a spus ca in situatia data, in care victima se afla pe carosabil nu se suspenda permisul. Oare?!Multumesc pt raspuns.