avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate ioana d"arc

Activitate ioana d"arc

copilul a intrat in romania cu certificat de nastere si foaie de drum,emisa de ambasada romaneasca,pasaport nu are deloc,are certificat romanesc,nu se mai include copilul in pasaport deci nu e inclus in nici unul din pasapoartele parintilor,domiciliul legal in romania dar mama adica eu si cu domiciliul temporar in strainatate,certificat prin acte,ambii parinti in strainatate.un raspuns as dori la intrebarea mea.multumesc
buna seara,am un copil nascut in strainatate pe care l-am dus in romania si are grija mama mea de el,as vrea sa il aduc inapoi si vreau sa stiu ce acte am nevoie sa treaca granita si daca poate sa il aduca bunica ca sa nu fiu nevoita sa merg in tara,are nevoie de procura de la mine cat si de la tatal deoarece copilul e pe numele lui???pasaport?pasaportul il poate face si bunica sau doar parintii copilului?multumesc mult
multumesc, chiar nu m-am gandit la asta k trebuie inregistrat si in romania...
am un copil nascut in strainatate,are certificat strain dar am fost si la ambasada romaniei din tara respectiva si iam facut certificat romanesc,acum e in tara adica in romania si nu il poate inregistra ca sa poate beneficia de medicamente compensate ,doctorita spunandu-ne k avem nevoie de certificat facut in romania,deci nu inteleg nu e bun certificatul actual?doar e in romaneste facut la ambasada romaniei,trebuie sa fac altul?cum?unde trebuie sa ma adresez?
Răspuns la discuția incredintare minor
domnule jurist clement pur si simplu ma speriati,cum sa ajunga la orfelinat?asta nu se va intampla niciodata....am pus acest subiect pentru k aveam unele indoieli dar acum sunt sigura k pot deschide proces si sa il castig,asa cum spune si domnul avocat roxanel k am sanse mari...si eu stiu asta oricum multumesc de raspunsuri ..
Răspuns la discuția incredintare minor
vrea si el copilul deci va fii un proces greu in caz ca il deschid,el ma ameninta mereu k il va lua de la mine,prin situatie materiala am vrut sa zic k nu am casa,masina,banii in banca dar daca am serviciu stabil nici atunci nu se ia in considerare?pur si simplu daca sansele sunt niciuna la niciuna ce se va intampla cu copilul ?
am un subiect un pic mai dificil,.stau in concubinaj de trei ani am un copil de 10 luni,nu ma inteleg cu sotul de foarte mult timp dar am zis k poate trece si va fii mai bine,copilul e pe numele lui si recunoscut de el,noi suntem in strainatate la munca iar copilul e acasa la mama mea,vreau sa il las,sa il parasesc dar vreau copilul,nu am situatie materiala dar am vointa,nici el nu are situatie materiala si pe langa asta mai are si dosare de furt,uz de fals si inselaciune,ce sanse am sa deschid un proces si sa il castig adica sa am copilul cu mine ,ce trebuie sa fac si ce sanse am sa pierd???:(( multumesc
Discuție ce drepturi am?
sunt infectata cu hiv pozitiv,vreau sa urmez facultatea de drept si vreau sa stiu cum sa procedez ca sa baneficiez de ajutor social in facultate,cat ar fii acest ajutor,ce suma si pot beneficia inca din primul an,ce acte am nevoie?