avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate patrician

Activitate patrician

Mulțumesc.
Buna ziua. Unde sa trec in D112, salariile compensatorii ? Multumesc
Buna ziua,
Daca ma poate lamuri cineva, dar indrituit, ce inseamna art. 50 din legea 196 .....a asociatiilor de proprietari ? Mai ales lit.b. Multumesc!
Se poate beneficia , numai daca in cuprinsul contractului de mandat este mentionat asa ceva.
Raspunsul din partea dlui Cornel Vasile....asa stiam si eu...daca este stipulat...dupa cum am spus si mai sus ...NU sa ma luati la misto ....se ,,vede"......Si daca tot va pricepeti.....imi puteti spunee inseamna art 50 , in special lit.b din 1996 ? O zi buna
Părerea d-voastră. E vorba de Contract de mandat... Indiferent de director general la Compania de apa Arad sau președinte asociație 111. Contract de mandat. Dacă în cuprinsul Contractului este stipulat asa ceva, se acorda. Citiți contract de mandat Compania de apa Arad... De exemplu... Daca nu știți sa lămuriți, nu va aventurați....
PRESEDINTE ASOCIATIE DE PROPRIETARI. IN BAZA CONTRACTULUI DE MANDAT POATE AVEA C.O ? SI PENTRU NEEFECTUARE C.O , SE POATE COMPENSA IN BANI ? MULTUMESC !
Dna ynocenta, întrebam de RIDICARE privilegiu imobiliar la un ap.
Am aflat eu. Spun pentru alții.
-cerere tip OCPI (cerere de înscriere..... acolo aveți rubrica radiere)
-declarație notariala (statut, hot. jud de înființare, CI președinte, hot. ad. gen. de alegere a președintelui.... Și cam 100 lei)
-taxa 75 lei la OCPI.
Toate depuse la OCPI... Ghișeu sau online.
Asta era răspunsul.



ynocentta a scris:

L nr 196/2018
ART. 80
(1) Asociația de proprietari are ipotecă legală asupra apartamentelor și altor spații proprietăți
individuale ale proprietarilor din condominiu, precum și un privilegiu asupra tuturor bunurilor
mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cotă de contribuție la cheltuielile asociației
de proprietari.
(2) De asemenea, pentru aceleași creanțe, asociația de proprietari beneficiază de un privilegiu
general mobiliar asupra bunurilor mobile situate în apartamentele și celelalte spații proprietăți
individuale amplasate în condominiul respectiv. Privilegiul vizează doar bunurile mobile situate în
imobilul cu privire la care există sumele datorate.
(3) Ipoteca imobiliară legală se înscrie în cartea funciară la cererea președintelui asociației de
proprietari, pe baza extraselor de pe ultima listă lunară de plată a cotelor de contribuție din care
rezultă suma datorată cu titlu de restanță, numai după împlinirea termenelor prevăzute la art. 78
alin. (2). Ipoteca imobiliară legală se radiază la cererea președintelui asociației de proprietari sau a
proprietarului, pe baza chitanței ori a altui înscris prin care asociația confirmă plata sumei datorate.
(4) Președintele asociației de proprietari are obligația radierii ipotecii imobiliare, legale, în
termen de cel mult 10 zile de la data la care suma datorată cu titlul de restanță a fost plătită de
către proprietar.
(5) Pentru nerespectarea termenului prevăzut la alin. (4), președintele asociației de proprietari
răspunde pentru prejudiciile directe sau indirecte aduse proprietarului.




Ridicare privilegiu imobiliar in 2020
Răspuns la discuția Apa rece diferențe.
Mulțumesc.... Eu am întrebat altceva....

Octavia Turbatu a scris:

Conform legii apa, se calculeaza pe numarul de persoane din apartament. Daca sunt montate apometre, diferentele se calculeaza pe numarul de persoane. La noi blocul are doua scari, si un singur contoar de apa rece. Diferentele se calculau pe CPI, astel incat pe sc.A unde erau garsoniere si doua camere se platea mai putin decat la cs.B unde erau ap cu trei camere. Greu,cu semnaturi stranse si amenintari de retragere a atestatului, contabila a calculat corect. Presedintele a ignorat total problema. Apa se consuma pe persoana si nu pe spatiu!!!
Art. 82. -
(1) Cheltuielile repartizate proporțional cu numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru asigurarea serviciilor de utilități publice de care beneficiază persoanele care locuiesc sau desfășoară activități în mod curent în condominiu și care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate de proprietate individuală în parte pe baza unor dispozitive de măsurare/înregistrare, fie datorită naturii și caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de măsurare/înregistrare.
(2) Cheltuielile repartizate după numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru: apă rece, caldă și canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum;

Răspuns la discuția Apa rece diferențe.
De acord. Dar alta. Prin hotărârea Adunării generale.... Diferența dintre apometru Raja și suma tuturor consumurilor din apartamentele de pe scara..... Sa fie împărțită pe apartamente..... Dar unul nu locuiește acolo. Diferenta o împart la 18... Sau la 19???...... 19 apartamente sunt pe scara... Mulțumesc!