avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate thea12

Activitate thea12

Discuție partaj URGENT
am cumparat impreuna cu sotul meu un apartament in urma cu 6 ani.acum suntem in divort iar sotul meu nu ar vrea sa imi dea nimic din apartament.iMI SPUNE CA ARE UN CREDIT LA BANCA DE 3000 DE EURO CREDIT DE CARE EU NU STIU EXACT CAND A FOST FACUT SI O DATORIE LA FRATELE LUI DE 4000 DE EURO.MA AMENINTA CA VA ADUCE MARTORI CARE VOR SUSTINE CA EI NE-AU IMPRUMUTAT CU BANI BANI PE CARE TREBUIE SA II DAM INAPOI.Mentionez ca el a lucrat in italia tot acest timp.
E posibil sa nu am dreptul la nimic din casa cumparata de noi,sau sunt doar amenintari.
Daca nu cer partaj pierd vreodata dreptul la partea mea ?
Sunt in divort cu sotul,avem impreuna un copil de 5 ani care va ramane la mine.Impreuna am cumparat un apartament pe care eu as dorii sa il las copilului (partea mea)pot cere in instanta ca pe o perioada de ... ani sotul sa nu plateasca pensie alimentara in schimbul locuintei ?
Ce ma sfatuiti sa fac.Mentionez ca el lucreaza in italia,pensia a fost stabilita la 200 de euro ,iar valoarea apartamentului e cam de 40000 la ora actuala.
sotul meu a intentat divort,avocatul mi-a spus ca daca eu primesc custodia copilului voi putea pleca din tara fara acordul fostului sot.pe baza sentintei definitive si irevocabile conform art 30.pot pleca sau am nevoie de procura.
Răspuns la discuția vreau un sfat
va multumesc pentru sfat ,asa cred ca e cel mai bine
Discuție vreau un sfat
Sotul meu a intentat divort urmand ca peste 3 zile sa avem infatisarea.
Afacut o precizare de actiune de divort cu copil minor prin care solicita instantei de judecata sa dispuna :
obligarea subsemnatului la plata unei pensi de intretinere in valoare de ....motive subsemmnatul nu sunt incadrat in munca dar arat ca in prezent dispun de resurse financiare indestulatoare pentru a achita de buna voieaceasta contributie fara a pune in primejdie propria-mi intretinere.Aceasta a fost facuta de avocatul lui .Acesta mi-a dat si mie sa semnez o hartie
Subsemnata ....casatoria dintre noi urmand sa se desfaca din culpa comuna a partilor,fara motivarea sentintei de judecata.Sunt de acord ca minorul sa imi fie incredintat spre crestere si educare.Sunt de acord sa mi se achite lunar o pensie.....
Solicit in art.242 alin 2 cod pr civ judecarea cauzei si in eventuala lipsa a mea.
Spuneti-mi ce sa fac sa semnez?
Eu una nu sunt de acord cu divortul ptr ca nu sunt motive ,dar actele s-au introdus la ambitia sotului dupa o mica cearta conjugala
Ce ma sfatuiti sa fac
X-(
Răspuns la discuția prezentare divort
stiti si cat timp dureaza un asemenea proces? se acorda termen de impacare?
Am primit citatia de divort ,eu nu sunt de acord cu divortul si vreau sa stiu daca trebuie sa ma prezint la prima infatisare.Nu doresc sa divortez pentru ca fetita mea are nevoie si de mama si de tata.Ce se intampla daca nu ma prezint la prima infatisare.
Răspuns la discuția pensie alimentara
am copie dupa actele lui de somaj si dupa toate adeverintele de salar
sotul meu a intentat divort,avocatul lui a spus ca pensia alimentara este de 150 de ron deoarece el nu are loc de munca in romania.Mentionez ca momentan el se afla in somaj spaniol detine rezidenta atat el cat si eu si fetita noastra cum se va calcula pensia alimentara?