avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate nutu_mutu

Activitate nutu_mutu

Am facut reclamatie prin OPC , impotriva [bancii] . Instanta a considerat ca , atat clauza din cuprinsul scadentarului emis la momentul la care a fost intocmit contractual , consumatorul a avut posibilitatea sa cunoasca totalitatea costurilor pe care le datoreaza bancii , considerand ca atat clauza din cuprinsul sectiunii nr.3 pt.3.5 din Conditiile Generale ale Conventiei , precum si art.5 lit.a din Conditii special ale Conventiei sunt clauze legale , nefiind indeplinite criteriile aratate de leg. 193/2000.
A constat doar ca , sunt clauze abuzive , cluzele de la art.10.1 si 10.2 din sectiune 100 ,,costuri suplimentare? din conditii special ale conventiei.
Decizia a fost luata indata de 28.03.2012 si am intrat in posesia ei azi.
Ce se mai poate face , avand in vedere ca aceasta decizie este definitiva ? daca cineva a mai fost in aceasta situatie , am rugamintea sa posteze pe forum , cum a procedat in continuare sau , pe email . nutuglodean@yahoo.com. Multumesc.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune .
Am fost batut de jandarmi.In urma plangerii depuse la procurorul militar( Parchetul Militar Oradea ) , acestia au fost scosi de sub urmarire penala dar , au prmit o amenda administrativa .
Unde pot sa fac plangerea impotriva ordonantei procurorului militar ? la ce institutie , la Judecatorie sau Tribunal ? pot sa fac acest lucru la tribunalul din localitatea in care locuiesc eu ?
Va rog daca se poate sa-mi raspundeti cat mai repede , pentru a ma incadra in termen .
Va multumesc .
Discuție Penalitati
VBR aresa-mi dea o suma de bani , respectuv comisionul de risc din luna mai 2007 pana in prezent . am rugamintea sa-mi spuneti , cum se calculeaza dobanda sau penalitatile in aceasta situa tie. Pot sa dau si o suma , 1400 CHF.
Va multumesc.
As dorii sa stiu, daca este posibil sa vad pe un site anume , decizia data de instanta , intr-un anumit dosar . Stiu doar numarul de dosar si Tribunalul.Ma intereseaza decizia data in acest dosar. Multumesc.
Am un card de cumparaturi de la ...IFN... in contract am un credit de 4700 lei , iar pe parcursul timpului , aceasta institutie mi-a trimis prin mesaje telefonice ca , datorita faptului ca sunt client fidel , limita de credit a crescut de mai multe ori pana la suma de 10500 lei . Mentionez ca , nu am semnat niciun act prin care ei mi-au marit limita de credit . Am anumite probleme cu criza asta , iar ei imi cer sa pun suma de 1234 lei , suma reprezentand suma minima de plata . Am contract semnat pe suma de 4700 lei , pe restul sumei de pana la 10500 lei , nu am semnat nimic , nu am cerut niciodata sa-mi fie crescuta acesta suma , respectiv limita de credit , ei bagau banii pe card intotdeauna inainte de sarbatori cand , imi trimiteau si sms pe telefon . Intrebarea mea este daca nu le dau banii , respectiv diferenta de suma dintre ceea ce am in contract ( 4700 lei) si 10500 lei cat este acum , ce se intampla ?
Va multumesc.#-o
Discuție Amenda parcare
Buna ziua.
Am si eu o rugaminte . Am o masina pe care o foloseste cumnatul meu . Am primit in data de 06.07.20011(data postei) un proces verbal de contraventie , intocmit in data de 01.07.2011 , de catre politia comunitara , prin care sunt amendat pentru faptul ca in data de 10.02.2011 am parcat intr-o anumita zona si nu am avu tichet de parcare . Nu am primit instiintare , cumnatul meu spune ca nu a gasit nici un fluturas pe parbriz , prin care sa i se aduca la cunostinta acest fapt , mai mult a zis ca merge si achita amenda ca , nu vrea sa se certe cu nimeni . Intrucat nu am incredere in sistemul de sanctionare al acestor politisti , iar la rubrica MARTOR au trecut << LA INTOCMIREA PVC TOTI CEI DE FATA ERAU AGENTI COSTATATORI>> , va rog sa-mi spuneti daca fac contestatie , am sanse de castig sau sa-l las sa plateasca amenda ?
Multumesc.
Asa . Nu va lasati . Si va rog ca , orice noutate aveti sa o postati sau sa o trimiteti si spre mine . Merci . nutuglodean@yahoo.com
Buna seara.
As dori sa-mi spuneti cum sa fac o plangere catre OPC , privind comisionul de risc , pe care-l percepe banca .
Am facut notificare bancii , si desi au trect 30 de zile nu mi-au dat nici un raspuns.
Va multumesc.