avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgeRV

Activitate GeorgeRV

Discuție CONDITII SOMAJ
Contractul de munca mi-a fost desfacut cu acordul partilor.Dupa 2 saptamani am reusit sa gasesc un contract de munca pe perioada determinata de 2 luni.La incetarea acestui contract pot accesa ajutor de somaj avand in vedere pauza intre cele 2 angajarii?
Multumesc
1.Cele 20 zile legale ptr inregistrarea CIM sunt calendaristice sau lucratoare ?
2.Poate si angajatul sa depuna CIM la ITM ?
3.Care sunt documentele care trebuie sa insoteasca CIM ptr depunerea la ITM?

MULTUMESC
Răspuns la discuția conditii ajutor somaj
care este valoarea salariul minim pe economie ?
Răspuns la discuția conditii ajutor somaj
Contractul de munca pe perioada determinata se inregistreaza in cartea de munca? daca nu va fi inregistrat in cartea de munca ci doar la itm nu pot accesa ajutor de somaj ?
daca angajatorul cu care am incheiat cim pe perioada determinata are datorii la bugetul statului voi avea probleme in accesarea ajutorului de somaj ?
multumesc
Care este durata minima a unui contract de munca pe perioada determinata, in urma caruia pot accesa ajutorul de somaj? Si care este cuantumul acestui ajutor de somaj?Anterior acestui contract pe perioada determinataam avut un stagiu neintrerupt de cotizare de 8 ani dar vechiul angajator mi-a desfacut contractul de munca si am fost nevoit sa accept conditia de incetare contract cu acordul partilor.
Multumesc