Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrarea CIM la ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrarea CIM la ITM

1.Cele 20 zile legale ptr inregistrarea CIM sunt calendaristice sau lucratoare ?
2.Poate si angajatul sa depuna CIM la ITM ?
3.Care sunt documentele care trebuie sa insoteasca CIM ptr depunerea la ITM?

MULTUMESC
1-calendaristice
2-da dar cel mai bine sa mearga pers.care se ocupa de hr
3-copie certificat de nastere
-copie CI
-repartitia de la AJOFM
-copie dupa actul de studii in baza caruia se face angajarea
-fisa de aptitudini (copia) de la medicul de medicina muncii
milixima:
1. ITM nu cere si nu are nevoie de fisa de aptitudine cu avizul medicului de medicina muncii.
2. Nu scrie nicaieri ca acesta fisa trebuie predata la ITM (nici macar in copie).
3. Nici repartitia de la AJOFM nu o cere ITM. La ce ii trebuie? AJOFM este cel care poate verifica daca aveti repartitie pentru salariatul respectiv.
Daca depunerea CIM-ului poti s-o faci in 20 de zile, dar grija la Revisal.Nici certificatul de nastere nu este necesar la ITM. Carnetul de munca, copie dupa CI, contractul, actul de studii(depinde de la oras la oras, nu cer toate institutiile).
tudorvaleriu a scris:

milixima:
1. ITM nu cere si nu are nevoie de fisa de aptitudine cu avizul medicului de medicina muncii.
2. Nu scrie nicaieri ca acesta fisa trebuie predata la ITM (nici macar in copie).
3. Nici repartitia de la AJOFM nu o cere ITM. La ce ii trebuie? AJOFM este cel care poate verifica daca aveti repartitie pentru salariatul respectiv.

Nu stiu cum este in alte localitati dar la Suceava nu iti primeste la ITM contractul de munca fara aceste documente.Ele cica verifica pe loc daca functia din CM e cea de pe repartitia de la AJOFM si pe fisa de aptitudini.Intr-adevar repartitia o dau inapoi dar copia dupa fisa de aptitudini ramane la ei.
Este o prostie a celor de la ITM Suceava sa solicite asa ceva ... in plus, mai este necesara si declaratia daca are sau nu carnet de munca in cazul in care la angajare nu prezinta carnetul de munca.