avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters163314

Activitate ContSters163314

Discuție agresiune
buna ziua!
in urma unei agresiuni cat timp ai la dispozitie sa scoti certificat medico-legal?

multumesc!
Despre acest subiect am mai postat ceva in urma cu 2 luni, si anume ca am fost agresata,in urma agresiunii m-am ales cu o taietura destul de urata la mana dreapta(in palma). atunci am primit certificat medico-legal de 8-9 zile,cu toate ca eu am avut nevoie de ingrijiri med. mult mai multe zile si in plus am ramas cu sechele, si suferinta posttraumatica, degetul mare de la mana dr nu era functional decat 10%, a trebuit sa ma operez dupa trei luni , as dori sa -mi spuneti daca pot sa scot inca un certificat medico-legal avand in vedere faptul ca am suferit aceasta interventie chirurgicala si are legatura cu agresiunea.
MULTUMIRI ANTICIPATE!
buna ziua!
am dat in judecata pe vecinul meu in urma cu 3 luni, deoarece acesta a facut un abuz si a inchis canalizarea.mentionez ca , conducta de canal trece pe la el prin curte.am de la fostul proprietar al terenului act notarial ca mi-a vandut terenul cu toate utilitatile inclusiv canalizare, insa abia azi(28.09.2010) a fost primul termen si acesta a cerut termen motivand ca nu are avocat.as dori sa va intreb daca mai are dreptul sa mai amane judecata la urmatorul termen din acelasi motiv.

va multumesc!
da politia a facut cfl, unde au gasit urme de sange, dar sunt slabe sperante ca vecinii sa depuna declaratii in calitate de martori oculari, au povestit verbal politistilor ce au vazut dar au spus ca nu vor declara nimic scris(ghinionul meu e ca sunt nou mutata in cartier, ne cunosteam din vedere si ne salutam....atat).:(
am facut plangere penala, problema e ca martorii care au vazut ce mi s-a intamplat (vecinii), au declarat politistilor ca l-au vazut pe agresor cum alerga dupa mine cu cutitul pe strada, dar ca nu vor sa dea declaratie scrisa, motivand ca nu vor sa fie plimbati prin tribunal.oricum eu cand am formulat plangerea am trecut si numele vecinilor care au vazut ce s-a intamplat ca sa fie citati insa nu stiu daca se vor prezenta. asa e la noi....daca ai noroc sa nu mori cand esti atacat, iti trebuie martori.
multumesc mult!
multumesc mult pentru indrumare!
da, il cunosteam pe acel individ, de fapt el ma amenintase in nenumarate randuri ca o sa ma omoare si chiar facusem plangere la politie in acest sens insa politia mi-a spus ca daca nu am martori care sa sustina declaratia mea nu am mari sanse, si mi-au recomandat sa nu merg singura pe strada(asta am si facut), numai ca acel ``OM``, a intrat in curtea mea sarind gardul si m-a atacat. as vrea sa va intreb...din surse sigure am aflat ca o sa-si scoata un certificat de la un psihiatru, precum ca la acel moment nu era in deplinatatea facultatilor mintale(iar asta nu e deloc adevarat),este posibil sa nu mai fie cercetat penal avand un astfel de certificat?
Multumesc anticipat!
In data de 14.07.2010 am fost atacata de un individ care a intrat la mine in curte cu un cutit in mana cu care intentiona sa mi-l infiga in abdomen. eu efectiv m- am pomenit cu el in fata mea si prima reactie a fost sa opresc cutitul apucand lama cu mainile, drept urmare m-am ales cu o taieturi in palme destul de profunde(cusatura a fost in doua straturi). am reusit sa fug pe strada si am cerut ajutor tuturor oamenilor care imi ieseau in cale,in zadar, toata lumea se uita socata ca eu eram plina de sange iar agresorul continua sa fuga dupa mine cu cutitul in mana si nimeni nu suna la apelul de urgenta,norocul meu a fost ca un domn s-a oprit si m-a dus la spital,de acolo a fost anuntata politia. agresorul a fost ridicat de catre politie dupa 2 ore de la incident, timp suficient incat agresorul sa aiba timp sa isi ascunda cutitul si telefonul meu mobil care imi cazuse in curte si pe care el l-a luat.l-au audiat la politie si dupa 1 ora i-au dat drumul. eu am avut doar 2 zile de spitalizare iar certificatul medico legal l-am scos tot in ziua externarii( plangerea penala am facut-o tot in aceea zi) si surpriza ...8-9 zile de ingrijiri medicale.au trecut aproape 6 saptamani iar eu nu ma pot folosi nici acum de maini,am insotitor 24 din 24.spuneti-mi va rog, pot contesta certificatul medico legal? MULTUMIRI ANTICIPATE!
Atat decizia cat si carnetul de munca se afla la sediul firmei la care am lucrat, am fost informata de contabila firmei, dansa a fost cea care a ridicat cartea de munca de la ITM. Mentionez ca eu lucram la pct.de lucru din Curtea de Arges ,iar sediul social in Bucuresti,
multumesc mult doamna avocat Popescu pentru raspuns, mentionez ca plangerea penala a fost facuta, acum este in stadiul de ancheta,. cartea de munca a fost ridicata de la ITM de catre contabila firmei, iar acum se afla la director dar refuza sa mi-o dea motivand ca eu trebuie sa semnez de ridicare, iar in cazul in care nu pot face acest lucru ,trebuie sa-i duc un act notarial care sa confirme ca sunt in imposibilitate de a semna. as dori sa va intreb daca pot sa le cer sa-mi trimita documentele prin posta cu confirmare de primire, am acest drept?
va multumesc nespus de mult pentru ajutor!