avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate gabi_celt

Activitate gabi_celt

In momentul in care am mers la Carpatica pentru a deschide dosarul de dauna, mi s-a cerut sa semnez ca sunt de acord cu suma pe care o vor stabili ei pentrudespagubire, fiind conditia de a putea trimite dosarul mai departe spre abrobarea deschiderii acestuia (mi se pare o aberatie). :( Mai mult, mi s-a spus ca nu vor fi de acord sa-mi repar masina la reprezentanta Toyota (marca masinii) "pentru ca sunt scumpi" si ca imi recomanda dumnealor alta varianta, apoi ca bara avariata fiind din plastic va fi indreptata la cald si in niciun caz nu va fi inlocuita. Si nu in ultimul rand mi s-a sugerat cu zambetul pe buze sa o fac pe casco ca e mult mai bine. Am inteles cum stau lucrurile citind mai multe despre Carpatica: [ link extern ] .
Daca s-a constituit un ONG pentru a lupta cu acest asigurator, este lesne de inteles cu cine voi avea de a face.

Asa ca nu imi ramane decat varianta CASCO prin regres chiar daca ma costa fransiza.

E pacat ca sunt atat de incurcate itele in tara noastra.
Multumesc frumos pentru raspuns, ma voi hotara in ce directie o s-o apuc pentru ca RCA-ul deja a inceput sa puna conditii care nu ma avantajeaza. Sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi in astfel de situatie, cu astfel de asiguratori.

Multumesc inca o data!
Masina mi-a fost lovita de un cetatean care are RCA la Carpatica. Eu am CASCO la Omniasig. Dorind sa deschid dosarul de dauna prin CASCO ca mai apoi sa se recupereze suma prin regres, cei de la Omniasig mi-au spus ca fransiza de 100 de euro (specificata in conditiile sigurarii CASCO) va trebui sa o platesc eu, desi nu am nicio vina in acesta dauna. Acest lucru mi se pare un abuz si totodata ceva deplasat, pentru ca odata ce Carpatica plateste intreaga suma a reparatiei, este inclusa si fransiza. Mai mult de atat consider ca fransiza are rolul sa ceeze o responsabilitate a beneficiarului politei pentru a nu avea evenimente la tot pasul din cauza sa. Ori in cazul meu, nu eu am fost de vina.
Imi puteti spune, va rog, daca am dreptate? Si daca da, ce trebuie sa fac?

Va multumesc anticipat!