avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate gheorghe ferastrau

Activitate gheorghe ferastrau

Buna ziua!
Sotia este asociat al unei firme cu o alta persoana, 50/50. Eu administrator. Au aparut unele neintelegeri.
Pot infiinta eu sau ea o alta societate cu acelasi obiect de activitate, inainte de a o dizolva pe cealalta.
Cele diua firme nu vor functiona concomitent, prima va fi dizolvata.
Dupa infiintarea firmei, mai dureaza cateva luni obtinerea unor autorizatii pentru obiectul de activitate principal.
Am citit ceva in lg 31 care nu imi este clar.
Va multumesc!
Multumesc frumos!
Am cautat in codul muncii, dar nu am gasit o prevedere referitoare la o astfel de situatie. Ma tem de cei de la Arhivele Nationale, sa nu imi respinga solicitarea de autorizare daca stabiliesc data angajarii personalului mai tarziu cu 30 de zile macar.
Oare se poate sa inchei C.I.M. acum, sa-l inregistrez in revisal si sa stabilesc ca data a angajarii peste 30-45 de zile? ...cand consider ca voi obtine autorizarea?
Multumesc frumos!
Buna seara.
Urmeaza sa ma adresez Arhivelor Nationale in vederea autorizarii pentru prestarea de servicii arhivitice si printre conditii, este si obligatia de a prezenta contractele individuale de munca a minim 4 angajati (arhivari si arhivisti). Autorizarea poate dura si doua luni am inteles, insa in acest timp firma nu poate sa realizeze venituri pentru plata salariatilor, respectiv a obligatiilor catre stat.
Am citit ceva referitor la suspendarea CIM. Oare este posibil si legal sa se suspende CIM pana la obtinerea autorizarii, din moment ce firma nu este autorizata sa desfasoare activitate??
Adica CIM ar exista asa cum se cere pentru autorizare, dar ma intreb daca suspendarea ar fi oportuna si legala.
Care ar fi varianta legala pentru a nu avea obligatii fata de salariati si stat pana la autorizare??
Va multumesc!
Buna seara!
Tatal meu doreste sa rezilieze contractul de arenda pentru neplata la timp a arendei. Arenda in natura trebuia data la 45 de zile dupa recoltarea culturii, iar in cazul arendei in bani, plata se face pana la 45 de zile de la recoltare - conform contractului.
In contract se stipuleaza ca ”in caz de neexecutare culpabila a obligatiilor de catre una din parti, contractul se considera reziliat de drept fara interventia instantei.”
Este suficienta notificarea lui de catre tatal meu si asteptartea unui raspuns din partea acestuia, sau este necesar sa se adreseze instantei de judecata direct?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Partaj judiciar
Cu siguranta voi apela la un avocat, insa am vrut si de aici o parere avizata. Va multumesc inca o data! Noapte buna!
Răspuns la discuția Partaj judiciar
Daa, insa nu detinem multe date pentru ca, asa cum am aratat, se ocupa altcineva, iar unii dintre mostenitori nu nu prea aveau incredere in reusita, nu se prezentau la termenele stabilite. Dupa decesul celui care a initiat, au luat initiativa alti mostenitori fara sa comunice cu toti cei indreptatiti. Din ce cunosc, bunicii nu au reusit sa faca o succesiune asupra bunurilor detinute de parintii lor si s-a ajuns la aceasta situatie.
Sincer, ne-a surprins gestul celorlalti mostenitori de a nu comunica. Ei detin mai multe date. nu stim nici despre ce suprafata este vorba exact.... Pamantul asta a adus multe conflicte intre frati, cei care l-au dobandit au facut-o cu multa truda, iar acum fratii si rudele incearca sa se pacaleasca intre ei.... e de plans, si gandesc un pic sa le bat obrazul pentru ca se cred mai inteligenti, sa nu zic.. hoti.
Răspuns la discuția Partaj judiciar
Va multumesc pentru promptitudine!!!
Cererea trebuie sa fie insotita de documente doveditoare a calitatii de mostenitor al proprietarului initial... banuiesc?