avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate simaria56

Activitate simaria56

Buna ziua,
V-as ruga sa imi spuneti daca in conditiile actuale, se mai acorda subventie la energia termica pentru studenti. Mentionez ca am un copil student in Bucuresti, la o facultate de stat, care nu primeste bursa, care actualmente sta cu chirie intr-o garsoniera. Eu lucrez in administratia publica, ca personal contractual si sunt unic intretinator al acestuia.
In conditiile in care raspunsul este afirmativ, v-as ruga sa imi spuneti concret ce acte ar trebui sa contina dosarul pentru solicitarea subventiei la energia termica.Va multumesc anticipat si va urez toate cele bune.
Cu stima,
La noi in tara, dupa cum se fac legile e posibil orice, inclusiv scaderea salariului chiar daca incerci sa-ti depasesti conditia, ca si pregatire profesionala. Asa ca nu m-ar mira ca noul salariu sa fie mai mic, dar va dati seama cu cata greutate as putea accepta acest lucru. Si asa anul asta mi-a luat in total 600 lei pana acum, venitul net, dupa aproape 30 de ani de munca fiind putin peste 700 lei. Sunt multi parlamentari cu scoli facute la facultati fantoma si acelea prin corespondenta, si se stie ce salarii au. Niste nesimtiti ! Sa-i ia naiba cu legile lor ! Mii de scuze pentru iesire, dar nu fara motiv. O seara buna. Cu stima...
Multumesc mult pentru indicatii !:D Intr-o forma foarte asemanatoare l-am conceput si eu, pentru ca timpul de predare se apropia. Oricum multumesc foarte mult !!! Va doresc o seara placuta ! Cu stima...=D>
Buna dimineata, domnule avocat, este vorba de transformarea postului din subinginer, in inginer, ca urmare a continuarii studiilor de lunga durata in aceeasi specialitate. Eu sunt pe post de cativa ani si execut aceleasi sarcini, nu vad care ar fi problema?! Pe plan profesional e vorba de o perfectionare a mea si deci, o rezolvare zic eu, mai competenta a sarcinilor. Pe plan financiar e problema daca se poate sau nu. Asta e cu totul altceva. Eu v-am intrebat care este temeiul legal in ceea ce priveste transformarea postului din subinginer in inginer, intrucat in legea cadru 330/2010 art.8 (al.2) si (al.8) se stipuleaza ca este posibil acest lucru. Pentru aceasta se depune printre alte acte Si un referat intocmit de catre seful direct. Intrebam: ce anume ar trebui sa contina acest referat, intrucat trebuie sa mi-l fac singura (no comment). In speranta ca m-ati inteles, si ca nu veti privi doar aspectul financiar ar problemei, multumesc anticipat. Va urez o zi buna ! Cu stima...
Buna ziua, nu sunt functionar public, SUNT PERSONAL CONTRACTUAL in cadrul unei directii dintr-o primarie, iar daca am postat la sectiunea "functionarii publici si problemele lor juridice", este ca aceasta mi s-a parut mai potrivita fata de alte categorii existente pe site-ul dumneavoastra. Situatia se prezinta exact asa cum v-am relatat-o in mesajul trecut. Problema e ca, eu raman pe acelasi post, insa ca urmare a definitivarii studiilor (studii de lunga durata in aceeasi specialitate=perfectionare, nu?!), trecand deci de la SSD la S, trebuie sa mi se schimbe incadrarea salariala, urmand a mi se completa FISA POSTULUI si cu alte sarcini specifice domeniulului de activitate in care lucrez. . Cand m-am exprimat "promovare intr-o functie de rang superior", m-am referit la trecerea de la SUBINGINER la INGINER. Daca, credeti ca nu puteti sa-mi dati un raspuns concludent la problema mea, va rog sa ma indrumati unde si in ce categorie trebuie sa postez. Va multumesc anticipat!
Buna ziua, sunt personal contractual intr-o primarie din anul 2005, incadrata pe functia de subinginer gr.IA. Am facut continuare de studii si anul trecut acesta am absolvit cursurile de lunga durata, in aceeasi specialitate, insa examenul de licenta l-am dat anul acesta in sesiunea iulie. Va rog sa-mi spunesti care este temeiul legal prin care pot fi promovata intr-o functie de rang superior, inginer, si ce cerinte trebuie sa indeplinesc la intocmirea referatului de promovare (ex.transformare post intr-unul de rang superior, post unic, calificative etc). Deci concret cum ar trebui sa arate si ce ar trebui sa contina acest referat de promovare, pe care din pacate trebuie sa-l intocmesc eu. In speranta ca m-am exprimat pe intelesul dumneavoastra, va multumesc anticipat pentru raspuns si va urez o zi buna !!!