avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate ancutica

Activitate ancutica


A venit Politia de multe ori, nu au facut nimic ( le este teama de el ca le face plangeri). O actiune in instanta cred ca este ultima solutie
Refuz acces in apartament pentru efectuarea reparatiilor de catre Asociatia de Proprietari.
Se poate face o actiune la urgenta? prin care sa fie obligat sa permita accesul in apartament?
Buna ziua

Am doua condamnari pentru acceasi fapta si in Italia si in Romania. In Italia am executat toata pedeapsa. Doresc sa ma intorc in Romania dar ma tem ca voi executa hotararea data in tara.
La recunoasterea hotararii spune ca nu poate fi admisa daca am deja si o condamnare in tara pentru acceasi fapta.
Ce este de facut?

Va multumesc
Se afla in Italia. A executat toata pedeapsa acolo si vrea sa se intoarca in tara, dar are si aici o condamnare pentru aceeasi fapta.
Buna ziua.

Care sunt pasii pentru a putea recunoaste o hotarare penala (si executata) din Italia in Romania. Mentionez ca si in Romania are o condamnare pentru aceleasi fapte. Trebuie ceruta si contopirea pedepselor?
Multumesc anticipat.
Trebuie alt proces de divort?Tot la Arad?
Buna ziua.

Sotii au divortat in anul 2005, dar in hotararea de divort nu este trecut un minor. Acum el are 14 ani si nu isi poate face buletin din cauza ca nu apare in hotararea mamei de divort ( nu se stie cui I-a fost incredintat). Ce se poate face in astfel de situatii? Divortul a avut loc la Arad dar acum mama si minorul locuiesc in Botosani.
Va multumesc anticipat.
Instanta a admis exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a societatii de asigurare si drept urmare a respins si cererea. "intre raclamanta si parata nu exista un raport contractual, nefiind incheiat intre parti un contract de asigurare" - asa scrie in hotarare.
Mi-a fost respinsa cererea pe motiv ca nu exista contract de asigurare intre mine si firma de asigurari.In cauza a fost introdus si soferul din vina caruia a ramas pata de ulei pe sosea.
Mai pot face ceva in acest caz?
Răspuns la discuția dezbatere succesiune - curatela
Doar cand voi vinde?sau si la dezbaterea succesiunii