Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuz acces in apartament pentru efectuarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuz acces in apartament pentru efectuarea reparatiilor de catre ...

Refuz acces in apartament pentru efectuarea reparatiilor de catre Asociatia de Proprietari.
Se poate face o actiune la urgenta? prin care sa fie obligat sa permita accesul in apartament?
Legea 196/2018 prevede:

" ART. 31
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociației de proprietari,
proprietarul este obligat să permită accesul președintelui sau al unui membru al comitetului
executiv, administratorului și al unei persoane calificate în realizarea lucrărilor de
construcții/reparații, după caz, în proprietatea sa individuală, atunci când este necesar să se
inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate
avea acces numai din respectiva proprietate individuală. Fac excepție cazurile de urgență când
termenul pentru preaviz este de 24 de ore
.
(2) În cazul în care proprietarul nu permite accesul în proprietatea sa, în conformitate cu
prevederile alin. (1), acesta răspunde civil și penal, după caz, pentru toate prejudiciile create
proprietarilor afectați, în condițiile legii."

Conform acestei legi, nerespectarea de catre proprietari a prevederilor art. 31 alin. (1) este o contraventie care se poate sanctiona cu amenda de la 500 lei la 3.000 lei.
Constatarea contraventiei se face de catre Politia locala.

Urmati procedura prevazuta la Art. 31, apoi in cazul ca nu se permite accesul, chemati imediat Politia locala.

A venit Politia de multe ori, nu au facut nimic ( le este teama de el ca le face plangeri). O actiune in instanta cred ca este ultima solutie
Manuela Rășină, administrator