avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate caren

Activitate caren

buna ziua, problema mea este urmatoarea: vreau sa inchei un contract de vanzare cumparare cu sora meu pentru un apartament pe care l.am cumparat acum cativa ani pe numele ei! acum vreau sa il trec pe numele meu si apoi sa il pun in vanzare! intrebarea este : ce pret trebuie sa trec in contract astfel incat sa nu ma afecteze in momentul cand vreau sa il vand? luna aceasta vreau sa fac contractul si imediat vreau sa il pun in vanzare! ii pot pune pretul minim de zona si apoi sa il vand de fapt cu pretul lui real? daca pretul minim este de 20 000 euro cat va costa contractul? iar daca pretul este 30 000 euro ce pret va avea contractul? va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția mostenire dupa tata
va multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția mostenire dupa tata
am mai postat duminica o intrebare cu acelasi subiect! mama mea a decedat in anul 2009, tatal se va casatotori... si as dori sa stiu daca in cazul decesului tatalui, sotia acestuia poate beneficia de bunurile lui.... si de care bunuri? nu s.a facut nici o succesiune in urma decesului mamei ca sa putem sti ce procent ii revenea tatalui.. si in concluzie, ce procent ii poate revenii sotiei lui si copiilor! (sunt 2)
sa inteleg ca sotia tatalui meu, in cazul decesului tatalui, aceasta beneficiaza de 1/4 din bunurile pe care tatal meu le.a mostenit dupa urma mamei mele? dar daca nu s.a realizat nici un fel de succesiune ca sa se poata cunoaste ce procent ii apartine tatalui meu? dupa decesul mamei mele ce parte revine copiilor si ce parte ii revine tatalui? din acel procent al tatalui, dupa decesul acestuia, cat revine copiilor acestuia si cat revine actualei lui sotii? va multumesc!
in cazul in care mama a decedat si nu s.a facut nici un fel de succesiune, iar tatal se recasatoreste, dupa decesul tatalui sotia acestuia beneficiaza de vreo mostenire? in concluzie, ce se poate face ca bunurile dupa urma tatalui sa apartina doar copiilor acestuia?