avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire dupa tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire dupa tata

in cazul in care mama a decedat si nu s.a facut nici un fel de succesiune, iar tatal se recasatoreste, dupa decesul tatalui sotia acestuia beneficiaza de vreo mostenire? in concluzie, ce se poate face ca bunurile dupa urma tatalui sa apartina doar copiilor acestuia?
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 19:08, 23 August 2010
din bunurile proprii ale tatalui sotia are 1/4, iar copiii 3/4; tatal poate vinde copiilor bunurile, le poate dona sau poate incheia testament in favoarea acestora.
avocat Cristina Popescu
in primul rind deschideti procedura succesorala dupa mama. viitoarea/actuala sotie va mosteni numai cota parte din bunuri dobindite in timpul casatoriei, bunurile mostemite de tatal dv. dupa decesul sotiei(mamei) sint bunuri proprii si nu pot face parte dint-o eventuala masa partajabila cu actuala sotie.
Dupa decesul mamei dvs succesiunea se dezbate avand ca mostenitor copii dansei si sotul supravietuitor, adica tatal dvs. Daca tatal dvs s- a recasatorit, cea de a doua sotie, la eventualul deces al tatalui dvs vine la mostenire , insa numai pentru partea de mostenire a tatalui, nu si a mamei dvs, ca sotie supravietuitoare. Sotia, sotul supravietuitor, vin la mostenire cu orice clasa de mostenitori (desendenti, cazul dvs sau alte clase)
catalin ciobanu a scris:

in primul rind deschideti procedura succesorala dupa mama. viitoarea/actuala sotie va mosteni numai cota parte din bunuri dobindite in timpul casatoriei, bunurile mostemite de tatal dv. dupa decesul sotiei(mamei) sint bunuri proprii si nu pot face parte dint-o eventuala masa partajabila cu actuala sotie.


PARTIAL GRESIT
Bunurile proprii fac parte din masa bunurilor partajabile, si vor fi supuse impartirii in speta d-voastra in cotele pe care le-am indicat anterior.
avocat Cristina Popescu
avocat Cristina Popescu a scris:

catalin ciobanu a scris:

in primul rind deschideti procedura succesorala dupa mama. viitoarea/actuala sotie va mosteni numai cota parte din bunuri dobindite in timpul casatoriei, bunurile mostemite de tatal dv. dupa decesul sotiei(mamei) sint bunuri proprii si nu pot face parte dint-o eventuala masa partajabila cu actuala sotie.


PARTIAL GRESIT
Bunurile proprii fac parte din masa bunurilor partajabile, si vor fi supuse impartirii in speta d-voastra in cotele pe care le-am indicat anterior.
avocat Cristina Popescu

stimata doamna avocat, bunurile, in acest caz, sint provenite dintr-o mostenire caz in care sint bunuri proprii. o eventuala succesiune are la baza bunurile avind carectarul comuniunii de bunuri a sotilor din timpul casatoriei, bunuri dobindite in timpul acesteia si nu a celor cu caracter personal. cu stima, catalin ciobanu

Alte discuții în legătură

După decesul tatălui meu, mama s-a recăsătorit. care va fi dreptul la moștenire al noului soț, dacă va fi cazul? rentz rentz Dupa decesul tatalui meu, mama s-a recastorit. Ulterior am facut succesiunea dupa tatal meu, iar mama a mostenit 1/4 din casa si din terenurile mostenite de ... (vezi toată discuția)
Bun obtinut din mostenire- are sau nu dreptul la acest bun sotul/sotia? lumyclau lumyclau Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea situatie. Bunica mea din partea tatalui a avut cumparat un loc de veci. Cand a murit tata a devenit ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenire de pe urma sorei Diana2000 Diana2000 Buna ziua, Doua surori au drept de mostenire, dupa tatal lor decedat, asupra unui teren extravilan ( sint mentionate pe Titlul de proprietate ca fiind ... (vezi toată discuția)