avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate flavius14

Activitate flavius14

Răspuns la discuția masura arestarii preventive
multumesc inca o data pentru sfaturi.
Răspuns la discuția masura arestarii preventive
multumesc domnule avocat pentru raspuns-oricum in romania orice e posibil si de aceea am stat cu teama ptr persoana respectiva--persoana nu a declarat-nu a scris nimic in dreptul fisei la inscriere in anul1 -deci nu poate fi arestat asa cum ati spus si dv.multumesc inca o data
Răspuns la discuția masura arestarii preventive
"multumesc mult" stiam si eu ca functie de lege de aresteaza sau nu---eu am intrebat ptr acest caz -concret-nu in general vorbind
daca o persoana a fost condamnata si eliuberata in anul 2004(infractiunea de inselaciune ptr.care a primit 4ani si6 luni) si acum in 2010-recent este acuzata ptr.fals in declaratii(nu a declarat la noua facultate ca a mai absolvit una tot de la bugetul statului) poate sa i se dea arestare preventiva? astept un raspuns urgent
daca m-am inscris la o facultate ,pe locuri de la bugetul statului ,dupa ce am terminat o alta de subingineri si nu le-am comunicat ,nu am completat nimic in fisa de inscriere,dar ei au aflat intre timp ca am absolvit inca una se considera fals in declaratii,sau poate fi fapta penala?
nu
am absovit numai 4 ani seral la subingineri promotie veche deci nu face ca o facultate pentru ca nu-mi permite sa ma inscriu la masterat.nu?
Am absolvit facutate de subingineri cursuri serale(4ani) in anul1993(1989-1993) si am dat si am intrat ,am ajuns in anul 3 facutate de ingineri(alta specializare decat cea terminata la subingineri) si acum am fost anuntata ca impotriva mea s-a facut o plangere penala pentru fals in declaratii.motivatia ca am mai terminat o faculate ,ca nu am adus-o la cunostinta facultatii(eu nu am comunicat-o intru-cat am considerat,propabil in necunostinta de cauza ,ca cursurile serale nu fac obiectul locurilor finantate de la bugetul statului) . va rog frumos sa-mi spuneti daca cursurile serale chiar fac obiectul unei plangeri penale si acuzatii de fals in declaratii si daca pot fi considerata la a2-a facultate.
in perioada studiilor serale cei care eram studenti nu beneficiam de nici un drept pe care il aveau cei de la zi (reduceri ,cazari)---din contra eram si obligati sa muncim altfel nu puteam sa continuam aceste cursuri. va multumesc si astept urgent raspuns.multumesc frumos