avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate ioana zamfirescu

Activitate ioana zamfirescu

Cu respect, vecinul meu a construit o casa de 200mp pe un teren foarte ingust cu balcon si vedere la noi in curte, a daramat gardul din spatele casei si a marit curtea pe terenul nostru, ba chiar ne a amenintat cu inspectia in constructii daca facem casa in fata balconului lor, in ideea ca el a construit casa pe limita de proprietate cu vecinul din spatele lui si i a luat tot soarele.


Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
1. Discutati CIVILIZAT cu el si poate o rezolvati fara instanta.
2. Formulati o plangere la DSP si va fi amendat de ei. Poate este suficient.
3. Solicitati ajutorul unui avocat care sa formuleze o notificare catre el si primarie prin cabinet. Poate se potoleste.
4. Tot cu avocatul formulati cererea de chemare in judecata.

Respect, primarie aproape inexistenta, s au uitat lung la mine cand le am dus dosarul cu fosa conform legii. Ma intreb daca il mai gasesc la ei daca intreb.


gi-jane2 a scris:

Faceti plangere la primarie- ca le trebuia autorizatie pt construirea fosei sau hazna ce e aia, la garda de mediu- v-ar prinde bine sa puteti proba.

Din pacate abia acum am aflat ce face deoarece apa a inceput sa miroase a canalizare, asteptam garda da mediu, dsp ul, chemam o firma cu analize de apa si abia apoi vrem sa vorbim cu un avocat. Intre timp aducem apa de consul de la fantanile de foraj din zona.
Incercam sa facem o fantana mai la strada, mai adanca si apoi oricum toti vecinii nostri dau canalizarea in gradina, nici macar hazna nu au, cel putin au 30-40 metri distanta fata de fantana noastra, din pacate in tara noastra se fac multe legi doar pe hartie, nimeni nu le aplica.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
noi detinem fosa septica ecologica din polipropilena cu 3 camere si tuburi percolare 2,6mc. casa este mica, am preferat sa investim intr o fosa septica pentru ca ne place sa reciclam maximul ce se poate, in privinta sistemelor de filtrare.... pentru ce ne trebuie noua depasesc bugetul actual, costa mai putin sa fac alta fantana. detinem 2 solarii si vrem sa mai construim cel putin 2 pana la toamna. ne am dorit sa fie totul cat mai curat dar se pare ca nu se poate. am facut email la garda de mediu si la dsp, asteptam raspuns de la dansii. nu stim daca dsp ul ne ajuta cu analiza apei sau trebuie sa o facem noi.
Sunt oameni cu care nu se poate discuta civilizat, pe un teren foarte ingust si a facut o casa cu 2 nivele, balcon cu vedere in toata curtea noastra, a luat abuziv terenul din spatele casei noastre, am inteles, ne jigneste, am inteles si asta, dar sa ne otraveasca asta nu inteleg...
Buna ziua, de 2 ani am cumparat o casa la tara, am facut fantana in gradina. De cateva zile apa a inceput sa miroase a canalizare, atunci ne am dat seama ca vecinul nostru care are hazna lipita de gardul nostru trage cu o pompa si deverseaza totul langa fantana noastra la aproximativ 10 metri. Va rugam sa ne ajutati cu un sfat, ne otraveste incet si sigur. Vrem sa il dam in judecata si nu cunoastem pasii. Multumim anticipat pentru sfaturi.