avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate DanTM

Activitate DanTM

Daca se modifica accesul in apartament, in sensul de a fi acces la el direct din strada, mai este necesar acordul proprietarilor invecinati cu acel spatiu, este vorba de un apartament intr-o cladire veche cu 7 proprietari.
Daca un perete comun cu acel apartament este la comun cu un apartament din cladirea invecinata, trebuie si de acolo cerut acordul?
Am gasit proiectul acelei legi, art.49 este destul de explicit cu subiectul ridicat de mine si explicat de dumneavoastra.
Sunt curios cum se va calcula pensia in lipsa anexei!
Va multumesc pentru un raspuns asa detaliat!
O singura rugaminte as mai avea: daca puteti sa-mi calculati dumneavoastra cam la ce data se poate deschide dreptul pentru pensia de limita de varsta.
Inainte, practic e din nastere cu acel handicap.

Am uitat sa precizez ca in Decizia asupra capacitatii de munca, scrie:
Capacitatea de munca: Pierduta total; Fara drept de munca.
Am precizat in topicul meu detaliile respective.
Va multumesc!
Am revenit cu urmatoarele precizari:
1. In Certificatul de incadrare in grad de handicap, scrie:
a.Diagnostic: Deficienta functionala accentuata
b. Valabilitate: Permanent
2. In Decizia asupra capacitatii de munca, scrie:
a. Grad de invaliditate II
b. Data ivirii invaliditatii 17.10.2003
c. Termen de revizuire, IRM
3. In decizia privind acordarea pensiei de invalidiate, scrie:
a. Stagiu complet de cotizare, 30 de ani
b. Stagiu realizat, 12 ani
c Stagiu necesar, 14 ani
d. Stagiu potential, 16 ani
Raspunsul se aplica si la mine? Multumesc!
www.avocatnet.ro/content/for...
Pensionara pe caz de boala, are 12 ani de munca si 6 ani de pensie de boala, gradul 2 de handicap, nascuta in martie 1964.
1. Anii petrecuti in pensie de boala se adauga la calculul perioadei stagiului de cotizare?
2. Cum se va calcula la implinirea varstei de pensionare perioada de contributie la sistemul de pensie?
3. Se poate incheia contract de asigurare cu Casa de Pensii, ca sa plateasca contributie ca si cum ar lucra, ar ajuta asa ceva la marirea pensiei la implinirea varstei de pensionare?

Asiguraţii care au realizat, în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat, stagiul de cotizare prevăzut de lege, după cum urmează:
• cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare, în caz de handicap grav → reducere cu 15 ani a vârstei standard de pensionare;
• cel puţin două treimi din stagiul complet de cotizare, în caz de handicap accentuat → reducere cu 10 ani a vârstei standard de pensionare;
• stagiul complet de cotizare, în caz de handicap mediu → reducere cu 10 ani a vârstei standard de pensionare.
În cazul nevăzătorilor care au realizat cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare ca nevăzător → pensia se acordă indiferent de vârstă.

În sistemul public, stagiul de cotizare este constituit din perioadele pentru care s-a datorat contribuţia la begetul asigurărilor de stat de către angajator şi asigurat sau, după caz, s-a datorat şi plătit de către asiguraţii cu declaraţie de asigurare socială sau cu contract de asigurare socială, precum şi din perioadele în care persoanele asigurate au plătit contribuţii de asigurări sociale în alte ţări, în condiţiile stabilite prin acordurile sau convenţiile internaţionale la care România este parte.

Sursa: [ link extern ]

1. "handicap preexistent calităţii de asigurat" - handicap din nastere?
2. "cel puţin două treimi din stagiul complet de cotizare, în caz de handicap accentuat → reducere cu 10 ani a vârstei standard de pensionare" - doua treimi inseamna 20 de ani?