avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate talida

Activitate talida

Răspuns la discuția Solutionare accident
de obicei, politistul tine legatura cu procurorul.
dar pentru mai multa siguranta mergi la parchet si vezi la ce procuror este dosarul si spune-i de declaratia partii vatamate.
Răspuns la discuția va rog ajutati-ma!
imi aduc aminte ca ai mai afisat problema ta pe forum
poate ca politistul este prieten cu patronul sau nu dar procurorul nu este ( de parchet depinde solutia).oricum daca era prieten de 2-3 luni de cand s-a intamplat fapta ancheta se finaliza . asa ca am dubii cu privire la prietenia lor
sfat ori angajezi avocat sa mearga sa vada care este mersul anchetei sau mergi tu .
daca ingropi capul in nisip problema nu se rezolva. stiu ca trebuie sa pleci
Răspuns la discuția pro sau contra test poligraf
multumesc mult avocat micu pentru interes
da fapt, eu am incercat sa atrag atentia ca practica de la aceeasi judecatorie este neunitara
eu stau bine in dosar, in sensul ca toti martorii din rechizitoriu au venit in fata instantei si au afirmat fie ca nu-l cunosc pe inculpat ( martor cumparator buna -credinte), fie ca ei au venit cu o alta problema la politie si au fost pusi sa semneze ei nestiind ce semneaza, si ca politistii le-au spus ca acea semnatura nu are consecinte. apropo, chiar este martor asistent la un proces - verbal de recunoastere de pe plansa foto care a fost chemat din arestul politiei, era coleg de celula cu inculpatul meu, si se mai si batusera.
nu asta e problema.
eu mi-am dorit sa fac un dosar astfel incat parchetul sa nu aiba nici in motiv sa se lege in caile de atac
cred ca asa cum l-am facut pana acum pot sa obtin achitare aproape la toate faptele din rechizitoriu.
am un singur martor care vinde in piata obor lucruri furate (este martor in ambele dosare)
si care spune ca-si mentine doar declaratiile, ca a trecut mult timp... cert e ca n-am putut scoate nimic de la el.
in dubio pro reo


Răspuns la discuția pro sau contra test poligraf
mi-a respins cererea de conexare
da, si-a luat AN dar cam multe dupa parerea mea peste 10.
obiectul furt 208-209 cp in diverse forme

testul poligraf sau cu detectorul de minciuni, pana acum, nu este considerat o proba. ci un indiciu.
in cazul meu, in faza de urmarire era o proba declaratia inculpatului de recunoastere a savarsirii faptei (autodenunt) , apoi cateva declaratii de martori asistenti.
problema mea este ca inculpatul in faza judecatii nu mai recunoaste savarsirea faptelor.
are doua dosare pe rol cu acelasi obiect.
un judecator imi admite testul poligraf si celalalt imi respinge.

ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția Plangere penala prin posta?
important in penal este locul faptei, nu adresa faptuitorului. apoi te intereseseaza sectia de care apartine strada respectiva
si alt aspect importanta este calitatea faptuitorului.
se poate inregistra prin posta dar nu te scuteste de drumurile la politie.
mai ales ca oricum trebuie sa mergi sa vezi numar de inregistrare,persoana care se ocupa.
iar daca depui la parchet, plangerea va lua directia politiei.
Răspuns la discuția camatarie???
ce inseamna mai multe persoane?
2 sau 12 persoane?
sigur, este un caz deosebit de delicat.
casetele respective sustinute de martori sunt probe si pot fi folosite.
sfat trebuie sa iti angajezi un avocat, problema este mult mai complicata decat pare.
Răspuns la discuția tulburare de posesie
deci, pana la urma este vorba de plangere impotriva solutiei de netrimitere in instanta
atunci se schimba total datele problemei.
raspunsul meu ramane valabil.
Răspuns la discuția copilul....
angajeaza un avocat
problema trebuie discutata pe larg