avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate raducu888

Activitate raducu888

Răspuns la discuția OBTINERE TEREN
Multumesc de raspuns.Stiu ca nu este nerezolvabila.Nu stiu, simt ca ceva imi scapa. Adica , punctul de unde sa incepem, sau ceva, nu stiu ce. Vreau sa va spun ca atunci cand s-au dat titlurile in 1991, ne-au ''aruncat'' pe toti pe acelasi CF si acum tot noi pe banii nostri sa umblam pt iesirea din indiviziune. De asemenea dupa terminarea procesului , am sesizat Judecatoriei ca a ramas bucatica aia in ''aer''. Vezi de treaba, cine sa te ia in seama? Cineva citise hartiile noastre, si primul lucru a fost sa spuna: pai Instanta ce a ''pazit'' cand a dat decizia? se vede clar ca acolo e o bucata ce a ramas nesolutionata. in fine, multumesc inca o data pt raspuns
Răspuns la discuția SUCCESIUNE CONT BANCAR
EL ca 'tata' nu l-a recunoscut niciodata. In schimb atunci demult cand s-a nascut, instanta l-a obligat sa-l recunoasca si ca urmare acel copil ( major acum ) ii poarta numele.A platit 18 ani acea pensie alimentara pt copil.
Exista o anume situatie , ne-am bucura daca cineva ne-ar ''lumina'' nitel.O sa expun cat mai concis ca sa fie usor inteleasa:
EL si EA sunt casatoriti de 20 ani , nu au copii impreuna si sunt destul de in varsta. EL are un copil dinaintea casatoriei ( acum major ), pe care nu l-a recunoscut niciodata din varii motive personale, dar totusi legea l-a obligat in anii '70 sa ii fie ''tata''.Nu s-au intalnit niciodata,EL fiind ferm convins ca nu este tatal copilului.In fine, este problema personala a lor.
Acum EL este grav bolnav.EL si EA au adunat cativa banuti.Nu au locuinta pe numele lor.Au doar 1 masina pe numele lor si ceva bani in banca: 3 conturi pe numele EI , si 3 conturi pe numele LUI.
La fiecare cont unde unul e titular,celalalt este imputernicit.Cum se aplica legea?:
1.In caz de deces , ce se intampla cu conturile LUI? sotia cat mosteneste din conturile lui unde el este titular dar de fapt banii i-au adunat impreuna?
2.Dar de conturile pe numele EI se poate atinge cineva? Consider ca nu,doar nu EA a decedat.
Multumesc
Discuție OBTINERE TEREN
Buna seara.Rugaminte,indrumare,sfat.Daca se poate desigur.Tata are 74 ani si de 20 ani o problema delicata este nerezolvata:
Exista 3 vecini,care detin fiecare un teren si casa.Sa le numim terenul A,B si C,unde terenul B este in mijloc avand la dreapta terenul C si la stanga terenul A. Aceste terenuri inainte de 1989 erau ale statului roman,iar cei ce le foloseau aveau drept doar de 250 mp.Tata detine terenul C. In luna martie anul 1990, vazand ca proprietarul terenului B ( un vagabond) isi demoleaza casa ca sa vanda caramida si altele, l-a intrebat daca nu vrea sa vanda poprietatea.Omul nu a stat mult pe ganduri si astfel in luna aprilie 1990 s-a vandut prima parte,apoi in octombrie restul.La vanzare au semnat si martori; tot in fata lor proprietarul terenului B si-a luat angajamentul ca in momentul aparitiei legii fondului funciar sa mearga impreuna cu tata si sa oficiliazeze la notariat.A venit legea18/1991 , detinatorii terenului A,B,C au fost improprietariti( dar toti pe 1 CF) si proprietarul terenului B nu si-a respectat promisiunea,ba mai mult a plecat si a vandut cu acte notariale celuilalt vecin , adica celui de la A. Deci a vandut de 2 ori!!!Apoi a disparut pt totdeauna.Ordinul prefectului referitor la lege spunea ca vor primi fiecare 1400 mp. Terenul A si C atat si aveau. In schimb terenul B , cel ce a fost vandut de 2 ori , avea 2100 mp.Dupa un lung proces Instanta a decis ca si ''castigator'' pe cel ce a cumparat cu acte notariale,deci si-a alipit terenului A si terenul B,dar doar cei 1400 mp. Problema este ca diferenta din terenul B de 700 mp , care are front la strada doar 6 metri si lung de circa 116 metri il foloseste in continuare tata,il cultiva etc.Este ca si cum frontul terenului C ( al tatei) s-a marit cu 6 metri. Am fost la Primaria municipiului sa platim impozit , taxe etc pe terenul B , pe ramasita de fapt, dar nu mai figureaza. Nu stim cum sa intram in legalitate si sa-l obtinem? La instanta? La Prefectura? La Primarie? Nu mai stim.Noi am platit si cumparat atunci totul.Va multumesc pt timpul acordat.