avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate iulyana bodiu

Activitate iulyana bodiu

Buna ziua.Am si eu o problema in legatura cu un autoturism.Acum 3 ani si jumatate am vandut unei persoane un autoturism,am intocmit un contract de vanzare-cumparare scris de mana,in prezenta unui martor din partea cumparatorului.Problema este ca domnul care a cumparat autoturismul nu a radiat masina,nu a achitat decat pentru un an de zile impozitul,ba mai mult a dat autoturismul spre folosire unei alte persoane,care am inteles ca nu este din judet.Ce as putea face in aceasta situatie pentru a putea recupera banii pe impozit si pentru a se interveni la radierea autoturismului,deoarece primaria mi-a trimis o instintare de executare silita.M-am adresat politiei rutiere din localitate[care il cunosc pe respectivul domn]si mi-au spus foarte senini ca am loat plasa si sa il dau in judecata.Vin cu competari la cele relatate si va specific ca este vorba despre un autoturism marca Aro ,iar impozitul este de 420Ron pe an.Vanzarea s-a efectuat in anul 2008[pe la jumatatea anului]iar de atnci am primit doar 500Ron pentru impozit.Acum conform instintarii de executare silita trebuie sa achit suma de 1000 Ron pana la sfarsitul anului.Am apelat si la politia rutiera din com Periam jud Timis iar acestia m-au sfatuit sa ma adresez politiei din Sanilcolau Mare[unde am fost prima data si mi-au spus ca am loat plasa]Si politia din comuna il cunoaste pe acest domn deoarece am inteles de la dansii ca ar fi avut un service auto.Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac pentru ca nu pot plati un impozit pe ceva ce nu mai am si nu mai folosesc.An speranta ca cineva ma va ajuta va multumesc anticipat.
Buna ziua.As dori sa aflu unde ma pot adresa pentru a putea afla ce s-a intamplat cu dosarul depus pentru alocatia europeana si de ce nu primesc nici banii si nici raspuns de la nimeni.Mentionez ca lucrez in Austria ca ingrijitoare batrani,am plecat prin intermediul unei firme din Austria,care mi-a si trimis formularele pentru alocatie,dar nestampilate motivand ca ei nu sunt angajatori,ei doar imi cauta loc de munca contra unui comision.Formularele au fost complectate si trimise de catre agentia judeteana de ajutor social Timis la adresa de la Salzburg,pe care am primit-o de la firma.Dosarul a fost trimis la Salzburg in data de 2-05-2010 si de atunci am primit nici un raspuns.In speranta ca cineva ma va ajuta Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Alocatia europeana
Locuiesc in jud Timis si dosarul a fost trimis de oficiul de asistente sociala si alocatii de stat la adresa din Austria de la finante, iar de acolo nu am primit nimic.De la firma prin care lucrez in Austria am primit prin fax trei formulare,respectiv 401 ,402 si 411,dar de catre institutia din Romania au fost trimise doar 401 si 411,deoarece minorul nu fregventeaza o scoala cu invatamant superior fiind inca in scoala generala.Am sunat la Timisoara si am primit raspuns ca dosarul a fost trimis din data de 2-05-2010 si altceva nimic.Ce as putea face?Acum sunt in Romania dar nu stiu unde sa merg si ce sa fac pentru ca informatiile sunt foarte putine in legatura cu acest tip de alocatie.Va multumesc foarte mult.
Buna ziua.As dori sa aflu cum pot afla de ce nu primesc alocatia pentru copil desi dosarul a fost trimis in Austria, din data de 2-05-2010.Mentionez ca lucrez cu intreruperi pe teritoriul Austriei respectiv doua luni da si doua sunt in tara,copilul locuieste in Romania si am lucrate deja cinci luni in Austria.Va rog sa ma indrumati unde ma pot adersa?Va multumesc anticipat.Iulyana.B.