avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate marcus68

Activitate marcus68

Care este diferenta intre salarizare ,,acord global,, si salarizare ,,in regie,, ?
Locuiesc in casa parinteasca de 19 ani(imobil la bloc,confort 1 , decomandat) , timp in care sotia mea a fost tutore , curator prin Hot. Jud. pentru mama mea bolnava grad handicap 1 cu drept de insotitor.Anul acesta a decedat.In apartament am facut investitii majore inca din anul 2008 (cca.12.000 euro) pentru bunul confort al familiei, prin credit bancar de nevoi personale , acesta fiind scadent in anul 2019.Fratele meu doreste sa sa facem succesiunea si partajarea bunurilor ramase dupa parinti.Precizez ca tatal a decedat acum 19 ani si s_a facut dezbaterea succesorala si partajarea bunurilor.Imobilul a fost atribuit in totalitate mamei , prin Hot.Jud. , noi copiii primind sulte.Sultele nu au fost achitate , intervenind prescriptia.Intrebarea mea este daca din valoarea totala /la partajare(dupa decesul mamei noastre) se va tine cont de investitiile facute de mine.Adica , bunul imobil valoreaza X Roni , se scade investitia _care a dus la cresterea valorii imobilului_centrala termica , izolare interior/exterior,valoarea( noua )a instalatiilor electrice , sanitare , termopane,parchetare,tamplarie interioara ; valoarea rezultata , y sa o impartim in mod egal.Precizez ca am documente fiscale pentru toate investitiile.Fratele meu nu a contribuit cu nimic nici la imbunatatirile imobilului nici la cheltuielile ocazionate cu decesul mamei.
Răspuns la discuția Drept de contestatie la executare
Multumesc foarte frumos.
Aplauze la scena deschisa....o zi cat mai buna.
Cu stima,
Răspuns la discuția Drept de contestatie la executare
Mai explicit , este vorba ca pot face contestatie la executare in termen de 5 zile de la comunicare , la Judecatoria pe raza unde se afla cu sediul social respectivul Executor.Precizez , ca atat eu ca debitor cat si creditorul , suntem din aceeasi localitate , Executorul fiind din alta.Termenul de 5 zile presupune 5 zile lucratoare sau calendaristice?Mi s_a recomandat sa platesc debitul intr_un cont al Executorului , nu intr_un cont al creditorului.Avand in vedere ca deja am achitat o parte din debit in contul creditorului_inainte de a primi Instiintare de plata , pot face contestatie asupra sumei impuse.Recunosc debitul , maine 17.05.2013 doresc sa mai achit catre creditor_prin OP_ o suma de bani.Intrebare...este legal?Si aceasta intreb intrucat tot maine depun si contestatie la executare , indreptata catre Executor la Judecatoria din raza de competenta.
Executarea se face in baza unui Angajament de Plata in rate lunare egale ,intocmit si autentificat la un BNP, care din motive obictive_reducere de salar al debitorului, rate majorate la un credit de nevoi personale _ am intrat in incapacitate de plata. Recunosc fara tagada debitul , lunar am platit creditorului ,dar acum am intrat in impas.
Va multumesc pentru promptitudine.
Cu stima
Răspuns la discuția Drept de contestatie la executare
Va multumesc pentru ajutor...In adresa primita_de la Executor_ este specificat termenul de 5 zile la Judecatoria din alta localitate ...Intreb daca pot efectua contestatia in scris _recomandat sau trebuie sa ma prezint personal.Precizez ca Executorul este din alta localitate decat cea unde locuiesc eu cat si creditorul....
Buna ziua,
Am primit astazi o instiintare de plata _asupra unui debit neachitat in totalitate catre un creditor_ ,de la un Birou Executor Judecatoresc.Informez ca tot astazi am achitat o suma din debit cu OP in contul Creditorului , inainte de a primi instiintarea de la Executor.Pot cere/face contestatie la executare?In ce conditii?Precizez ca am trimis tot astazi in scris_recomandat_pe adresa Executorului cf. art. 627 alin.2 CPC date despre bunurile mobile detinute in eventualitatea executarii silite.
Astept raspuns urgent.
Va multumesc anticipat
Buna ziua,

Dupa decesul parintilor au ramas-ca mostenire- diverse bunuri mobiliare si imobiliare.Mostenitori de drept sunt 2 persoane(copii) care sunt in viata.De comun acord _este vorba de terenuri agricole intravilan si extravilan_ copiii au mers la Primaria arondata si au desfacut rolul(Anexa 24) , stabilindu-se masa succesorala.Acestia sunt deacord sa mearga sa finalizeze documentele pentru a-si intra fiecare in posesie.Intrebarea mea este...trebuie sa mergem la Judecatorie?Precizam ca nu este cadastrul facut , implicit intabularea.Am obtinut certificat fiscal de la Primarie, valabil 30 zile.Cum sa procedam , ce documente ne mai trebuie???
Va multumesc.
Răspuns la discuția concediu odihna
Daca in acest timp (cat figuram in pontaj ca fiind in CO) se intampla un eveniment_accident munca? Eu vad problema asa; am fost retribuit pentru zilele aferente de CO 2011 , in martie 2012 sa mi se acorde zilele efectiv , neplatite...Este Legal?
Răspuns la discuția concediu odihna
Acesta refuza sa-mi acorde zilele , spunandu-mi ca mi le-a platit si nu imi mai poate da EFECTIV zile libere.Este legal?

Daca in acest timp (cat figuram in pontaj ca fiind in CO) se intampla un eveniment_accident munca? Eu vad problema asa; am fost retribuit pentru zilele aferente de CO 2011 , in martie 2012 sa mi se acorde zilele efectiv , neplatite...Este Legal?

Discuție concediu odihna
angajatorul mi-a calculat drepturile ptr conc odihna 2011.Nu mi-a acordat in schimb efectiv zilele , s-a rezumat in a-mi retribui dreptul de concediu.Pot solicita zilele???
va multumesc