avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate Yasminuta29

Activitate Yasminuta29

Buna ziua.am fost impreuna cu sotul meu aproape 8 ani dar am stat in concubinaj la inceput,primii 4 ani timp in care am construit o casa,am cumparat o masina,am cumparat terenuri,si multe alte lucruri legate de comert,dar toate sunt pe numele lui,el sa trecut pe toate aceste bunuri si propietati.Acum si-a gasit o amanta si a bagat de divort ,si casatoriti legal suntem doar din sept.2007,eu acum stiu ca nu castig nimic dupa el,dar eu raman pe drumuri,pt ca voi fi nevoita sa plec din casa mea.eu nu am un avocat care sa ma indrume ce ar trebui sa fac,va rog dati-mi un sfat.El mi-a zis ca pot sta in casa,pana imi va strange banii sam imi dea sa imi iau si eu o garsoniera,dar el zice asa ca sa nu ma impotrivesc la divort pt ca mi-a zis sa fiu deacord cu divortul din prima.Eu stiu ca dupa terminarea divortului,nu imi va da nimic,poate chiar ma da si afara,cum sa fac ??Daca l=as duce la un notar,sa semneze ceva,sa sa dea o declaratie ca ma lasa sa locuiesc acolo? pana imi va cumpara ceva.Va rog ajutati-ma din suflet,ca sunt disperata.Va multumesc,
Discuție divort
Buna ziua.Un divort se poate baga in lipsa fara ca eu sa stiu ca sotie,si sa ma trezesc divortata,fara sa fiu de acord,sau sa stiu ceva? Dar daca ma anunta si eu semnez sau mentionez la tribunal ca nu sunt de acord cu divortul,se poate desface casatoria? Va multumesc.
Buna ziua.Eu si sotul am construit o locuinta impreuna,am cumparat,o masina,teren,dar toate sunt pe numele lui deoarece am fost in concubinaj 4 ani,dupa aceie cand s-a(vazut realizat) am bagat actele de casatorie,el a mai fost casatorit si are un copil.Daca noi facem un copil care ii sunt drepturile lui pe viitor? Baiatul sotului din prima casatorie are aceleasi drepturi ca si al nostru? Ce ar trebui sa fac in continuare ca sa figurez si eu pe actul de propietate ,bineinteles cu acordul lui ,unde trebuie sa merg la primarie sau la un notar? Mentionez ca locuim la tara. Va multumesc.