avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru_gabi

Activitate alexandru_gabi

Răspuns la discuția Neinformare chemare in judecata
Multumesc pentru raspunsuri!
Sunt convins ca procedura de citare a fost indeplinita, insa, din experienta unui proces anterior, plicul transmis prin posta romana ajungea intotdeauna in cutia postala, fara sa fie solicitata confirmare de primire . De la procesul anterior am primit, zic eu, toate plicurile, de aici nimic!
Buna seara,
Am fost chemat in judeacta recent de un fost angajator, pentru recuperarea unor presupuse datorii! Despre faptul ca am fost chemat in judecata am aflat in aceasta seara, dupa ce procesul s-a tinut si dupa ce sa dat o hotarare! Nu am primit nimic de la Tribunalul Bucuresti, legat de aceasta chemare in judecata, in consecinta nu am putut sa imi sustin punctul de vedere, si, nici nu am primit hotararea tribunalului si termenul de recurs! Toate informatiile le-am aflat de pe portalul just.ro cautand informatii despre un alt proces in care sunt implicat!

Intrebare : Se poate face recurs in aceasta situatie? Sau exista vre-o solutie de a rejudeca cazul?

Multumesc!
Multumesc de raspuns!

Buna seara,

Va rog sa imi dati un sfat:
Este corecta formularea unei demisii in formatul :

Subsemnatul X, Angajat la Firma Y, in Functia de Z, va informez ca in baza art 81 alineatul 8, imi voi inceta activitatea in cadrul firmei. In fapt pentru neplata salariului din luna X si a zilei de sambata din data Z!

Se poate inregistra cu ea angajatorul sau nu? Pentru ca mi sa spus ca nu este bine formulata demisia si trebuie sa o refac!

Orice parere este binevenita!

Multumesc
Vreau sa intreb daca, dreptul de conducere in afara tarii este valabil atata timp cat esti urmarit penal. Am un dosar in cercetare insa dreptul de a conduce nu mi-a fost suspendat/anulat. Lunar merg la parchet sa imi reinoiesc acest drept. Ma intereseaza daca pot beneficia de acest drept si in spatiul UE. Am inteles ca ar fi o reglementare in vidoare prin care pot solicita politiei rutiere eliberarea permisului de conducere printr-o declaratie notariala, pentru a putea conduce in afara tarii, iar in tara obligatoriu doar cu dovada.