avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters166528

Activitate ContSters166528

Discuție divort
Buna seara,va rog sa-mi raspundeti si mie problema mea este ca sotul a bagat divort pe motiv de gelozie insuportabila di partea mea dar el este mutat cu o femeiesi este impreuna cu ea de cateva luni bune,a plecat de acasa acum 2 luni ,pot sa-l dau la parasire de domiciliu acum dupa ce a bagat divort si are relatii extraconjugale?tin sa precizez ca avem un copil impreuna si mai are un copil din prima casatorie.El de cand a plecat mi-a pus bani pe card ca fiind pensie alimentara,dar de copil nu la mai interesat de nici un fel ,cred ca in doua luni a vazut fetita cel mult 2 ore ,cand copilul il suna gaseste motive sa nu vina sa o vada.Un copil la varsta de 5 ani are mai multa nevoie de afectiune decat de bani .Pot sa mai fac ceva sau este prea tarziu.
multumesc
Răspuns la discuția divort
Problema mea cea mai mare este ca eu nu am pe nimeni sa ma ajute cu copilul ,el cand a plecat a promis ca plateste chiria,ca ma ajuta cu gradinita, iar acum ma tot santajeaza ca ma da afara pe drumuri cu copilul,eu cred ca el a facut o depresie deoarece nu-l mai recunosc ca om si tata devotat cum a fost acum nu-l mai intereseaza nimic imi spune ca eu sunt nebuna,imi inregistreaza toate comvorbirile telefonice,ma urmareste tin sa precizez ca el a intentat divort ,iar motivul este gelozia mea insuportabila in final nu mai inteleg nimic

Mai am o intrbareel a divortat de prima sotie pe moti de nepotrivire de caracter,ea fiind bolnava de shizofrenie mai grav a lasat copilul minor la ea ,va rog sa-mi spuneti daca este o problema asta .
Răspuns la discuția divort
dar chiria are obligatia sa o plateasca pana la divort?
Discuție divort
Locuiesc in chirie cu fica mea de 5 ani,sunt in divort,sotul a parasit domiciliul acum 2 luni.Ce obligatii are el fata de noi pana la divort?In prezent el zice ca locuieste cu o femeie iar motivul lui de divort este gelozia mea insuportabila.Ce este de facut in cazul asta?

Multumesc!
Discuție divort
sunt in divort de sotul meu cu care am o fetita de 5 ani iar el mai are un baiat de 10 ani dint-o casatoarie anterioara.O sa va prezint motivul de divort invocat de el si va rog sa va da-ti cu parerea mie mi se pare ridicol: "Practic,motivul principal in decizia de a divorta de sotia mea consta in aceea ca aceasta manifesta o gelozie insuportabila si se interpune in mod categoric la legatura mea fireasca cu ANDREI (copilul din prima casatorie).Mai mult ,sotia nu accepta sub nici o forma prezenta lui ANDREI.In concret ,desele crize de gelozie,absolut neintemeiate,provocate de catre sotia mea,degenerau adesea in lungi perioade de tacere si apatie ,menite a perturba bunul mers familial." Prima infatisare este abia la anul in luna martie .Credeti ca dureaza atat ca motivul de divort nu prea este plauzibil?
Discuție DIVORT
Stiti cumva din ce motive primul termen la divort este abia peste 6 luni?
Răspuns la discuția motiv divort
fanutap a scris:

problema este ca nu am fost si nici in prezent nu sunt geloasa este doar o minciuna de care sa legat ca nu avea de ce altceva


Vreau sa mai spun ca am gasit astazi in usa citatia de divort impreuna cu cerificatele de nastere al copilului si de casatorie ,nici macar nu erau intr-un plic erau desfacute (foaie A4)lipite de usa.Asa se trimite o citatie de divort?fara recomandata?
Răspuns la discuția motiv divort
problema este ca nu am fost si nici in prezent nu sunt geloasa este doar o minciuna de care sa legat ca nu avea de ce altceva
Discuție motiv divort
sunt in divort de sotul meu cu care am o fetita de 5 ani iar el mai are un baiat de 10 ani dint-o casatoarie anterioara.O sa va prezint motivul de divort invocat de el si va rog sa va da-ti cu parerea mie mi se pare ridicol: "Practic,motivul principal in decizia de a divorta de sotia mea consta in aceea ca aceasta manifesta o gelozie insuportabila si se interpune in mod categoric la legatura mea fireasca cu ANDREI (copilul din prima casatorie).Mai mult ,sotia nu accepta sub nici o forma prezenta lui ANDREI.In concret ,desele crize de gelozie,absolut neintemeiate,provocate de catre sotia mea,degenerau adesea in lungi perioade de tacere si apatie ,menite a perturba bunul mers familial."
Răspuns la discuția custodie copil
de ce vorbiti asa d-le avocat dv stiti ca sotul a plecat de acasa acum o luna lasandu-ma in casa cu un copil de 5 anisori si vreau sa va spun de ce ne-a parasit pentru ca a considerat ca este mai importanta masina decat vietile noastre ,a investit o gramada de bani in masina pentru a o tuna..Asta cumva e proba de divort?sau chiar sa tacanit la cap!